ពិធីចុះអនុស្សរណៈយោគយល់ ស្តីពី “ការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្ត្រី” រវាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងក្រសួងកិច្ចការនារី
២៥ មិថុនា ២០២៤
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី អគ្គទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អុឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្រ្តី ក្រសួងកិច្ចការនារី បានអញ្ជើញចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់ ស្តីពី “ការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្ត្រី” នៅអគារធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សែន សុខ នារសៀលថ្ងៃទី២៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤។
អនុស្សរណៈយោគយល់នេះត្រូវបានរៀបចំឡើង ក្នុងគោលបំណងបង្កើតក្របខណ្ឌកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្ត្រី តាមរយៈការបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនិងហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល ការពង្រឹងភាពអង់អាចផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងការពង្រីកភាពជាដៃគូក្នុងការជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្ត្រី។ អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់នេះ ក៏នឹងបន្តចូលរួមសម្រេចគោលដៅនៃយុទ្ធសាស្ត្រជាតិ ស្តីពី បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំ២០១៩ - ២០២៥ និងយុទ្ធសាស្រ្តនារីរតនៈទី៦ ឆ្នាំ២០២៤ - ២០២៨ ផងដែរ។

Memorandum of Understanding (MoU)​ signing ceremony on “The Enhancement of Women's Financial Inclusion” between the National Bank of Cambodia and Ministry of Women's Affairs
2024-06-25
H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, and H.E. Dr. Ing Kantha Phavi, Minister of Women’s Affairs, affixed their signatures to a Memorandum of Understanding (MoU) on “The Enhancement of Women's Financial Inclusion” on May 27th, 2024.
The purpose of this MoU is to set the cooperation framework to enhance women's financial inclusion through the integration of financial and digital literacy, economic empowerment, and strengthening close cooperation between both parties to improve women's financial inclusion. This MoU will also contribute to achieving the objectives of the National Financial Inclusion Strategy 2019 – 2025 and the Neary Rattanak VI 2024 – 2028 strategy.