លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំថ្នាក់ទេសាភិបាល ធនាគារគារកណ្តាលនៃប្រទេសនិយាយភាសាបារាំង (ហ្រ្វង់កូហ្វូន)
២០ មិថុនា ២០២៤
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំថ្នាក់ទេសាភិបាល ធនាគារគារកណ្តាលនៃប្រទេសនិយាយភាសាបារាំង (ហ្រ្វង់កូហ្វូន) លើកទី៣០ ពីថ្ងៃទី៣០ ដល់៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ នៅទីក្រុងព្រុចសែល ប្រទេសបែលហ្សុិក។
កិច្ចប្រជុំហ្វ្រង់កូហ្វូនក្នុងឆ្នាំ២០២៤នេះ មានវត្តមានចូលរួមពីថ្នាក់ទេសាភិបាល ធនាគារកណ្តាលចំនួន ២០ នៃប្រទេសចំនួន ៤០ នៅទ្វីបអឺរ៉ុប អាមេរិក អាហ្វ្រិក និងអាស៊ី។ អង្គប្រជុំបានពិភាក្សាលើ 1- ការអនុវត្តនយោបាយរូបិយវត្ថុ ក្នុងស្ថានភាពមិនប្រាកដប្រជា និងមានហានិភ័យក៏ដូចជាដំណើរវិវដ្តថ្មីៗ 2- ការទប់ទល់នឹងការផ្លាស់ប្តូរអាកាសធាតុ 3- ការបែងចែកភូមិសាស្ត្រនយោបាយ 4- ការពង្រឹងសុវត្ថិភាពសាយប័រ និង 5- ឯករាជ្យភាពរបស់ធនាគារកណ្តាល។
ក្នុងឱកាសនោះ លោកជំទាវក៏បានចូលរួមចែករំលែកបទពិសោធន៍របស់កម្ពុជា ក្នុងការរួមចំណែកក្នុងការទប់ទល់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ តាមរយៈការចូលរួមក្នុងបណ្តាញថ្នាក់តំបន់ និងអន្តរជាតិពាក់ព័ន្ធនឹងហិរញ្ញវត្ថុបៃតង, ការអនុវត្តគោលការណ៍គាំទ្រការផ្តល់ហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាពនៅក្នុងប្រព័ន្ធធនាគារ និងការវិនិយោគទុនបម្រុងអន្តរជាតិលើសញ្ញាបណ្ណបៃតង ជាដើម។ លើសពីនេះ លោកជំទាវក៏បានលើកមតិយោបល់ ក្នុងការជំរុញឱ្យមានការចូលរួមបន្ថែមទៀតរបស់មូលនិធិនិងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ ក៏ដូចជាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍ ក្នុងការគាំទ្រផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានបៃតង ព្រមទាំងពង្រឹងកិច្ចសហការនិងសាមគ្គីភាពលើការគាំទ្រគម្រោងវិនិយោគបៃតង ដោយការទិញសញ្ញាបណ្ណបៃតងទៅវិញទៅមកជាដើម។
គួររំលេចផងដែរថា កិច្ចប្រជុំហ្វ្រង់កូហ្វូនត្រូវបានរៀបចំឡើងរៀងរាល់ពីរឆ្នាំម្តង ក្នុងគោលបំណងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងប្រទេសជាសមាជិកហ្វ្រង់កូហ្វូន និងផ្លាស់ប្តូរយោបល់ ក៏ដូចជាបទពិសោធន៍លើប្រធានបទសំខាន់ៗពាក់ព័ន្ធនឹងធនាគារកណ្តាល៕

H.E. Dr. Chea Serey attends the meeting of central bank governors of the French-Speaking countries (Francophon)
2024-06-20
H.E.Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, attends the 30th Meeting of Central Bank Governors of the French-Speaking Countries (Francophon) from 30 to 31 May 2024 in Brussels, Belgium.
The Francophone meeting in 2024 was attended by governors of 20 central banks from 40 countries in Europe, the United States, Africa and Asia.
The meeting discussed 1- Implementing monetary policy in uncertain situations as well as recent developments 2- Resisting climate change 3- Geopolitical segregation 4- Strengthening cyber security and 5- Central bank independence.
On that occasion, H.E. also shared Cambodia's experience in contributing to combating climate change by participating in regional and international networks related to green finance, implementing the principles of supporting sustainable financing in the banking system and international reserve investment on green bonds. H.E. also called for more involvement of international foundations and financial institutions, as well as developed countries, in supporting green financing and strengthening cooperation and solidarity in supporting green investment projects, purchasing mutual green cards and so on.
It should be noted that the Francophone meeting is held every two years with the aim of strengthening cooperation between Francophone member countries and exchanging views and experiences on key issues related to the central bank.