ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ឯកឧត្តម​ Serge​ Kolb​ ទេសាភិបាល​រង​ធនាគារកណ្តាល​លុ​ច​សំបួ​ ចូល​ជួប​សម្តែង​ការ​គួរសម​ ពិភាក្សា​ការងារ​ និង​ធ្វើ​បទឧទ្ទេសនាម​នៅ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​
២២ វិចិ្ឆកា ២០១៦
កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២២​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​២០១៦​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ឯកឧត្តម​ Serge​ Kolb​ ទេសាភិបាល​រង​ធនាគារកណ្តាល​លុ​ច​សំបួ​ ចូល​ជួប​សម្តែង​ការ​គួរសម​ និង​ពិភាក្សា​ការងារ​នៅ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ ។​ឆ្លៀត​ក្នុង​ឱកាស​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​នេះ​ ឯកឧត្តម​ Serge​ Kolb​ បាន​ធ្វើ​បទឧទ្ទេសនាម​ ស្តី​ពី​ "​ការ​ប្រឈម​និង​កាលានុវត្តភាព​សម្រាប់​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រទេស​កម្ពុជា​"​ ជូន​ថ្នាក់ដឹកនាំ​និង​មន្ត្រី​របស់​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ ។​ ឯកឧត្តម​ Serge​ Kolb​ ស​ង្គ​ត់​ធ្ងន់​លើ​ការ​ពិភាក្សា​អំពី​ ៖​ ១/-​ សារៈសំខាន់​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​បដិដុល្លារូបនីយកម្ម​ ២/-​ កំណើន​ឥណទាន​ និង​ទីផ្សារ​អចលនទ្រព្យ​ ព្រមទាំង​គោល​យោ​បាយ​ម៉ា​ក្រូ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​ និង​តំបន់​អឺ​រ៉ូ​ និង​ ៣/-​ ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ និង​ឧត្តមភាព​ប្រកួតប្រជែង​របស់​កម្ពុជា​:​ គោលនយោបាយ​រយៈពេល​មធ្យម​ និង​វែង​ ។​
​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ និង​ធនាគារកណ្តាល​លុ​ច​សំបួ​ បាន​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ល្អ​ចាប់តាំងពី​ដើម​ទស្សវត្សរ៍​ឆ្នាំ​២០០០​មក​ ហើយ​តាម​រយៈ​ នេះ​ធនាគារកណ្តាល​លុ​ច​សំបួ​ បាន​ផ្តល់​អាហារូបករណ៍​ថ្នាក់អនុបណ្ឌិត​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ជា​រៀង​រាល់​ឆ្នាំ​ និង​ផ្តល់​ឱកាស​ឱ្យ​ដល់​មន្ត្រី​បុគ្គលិក​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ធ្វើ​កម្មសិក្សា​នៅ​ធនាគារកណ្តាល​លុ​ច​សំបួ​ លើ​ការងារ​ចម្បងៗ​របស់​ធនាគារកណ្តាល​ ។​

H.E. Chea Chanto, the Governor of the National Bank of Cambodia allowed H.E. Serge Kolb, Deputy Governor of Banque Centrale Du Luxembourg to pay a courtesy call and do the presentation at National bank of Cambodia
2016-11-22
On 22 November 2016, H.E. Chea Chanto, the Governor of the National Bank of Cambodia allowed H.E. Serge Kolb, Deputy Governor of Banque Centrale Du Luxembourg to pay a courtesy call at National bank of Cambodia. Talking opportunity of his visit H.E. Serge Kolb presented on “the Challenges and Opportunities for Cambodian Economy” to the NBC’s young economic and relevant staff. H.E. Serge Kolb highlighted on key issues of Cambodian Economy including: 1/- De-dollarization: how to increase the riel’s attraction, 2/- Credit growth and real estate market development: what lessons could be drawn from macro-prudential policies in selected Asian countries and the EU, and 3/- Diversification and competitiveness in Cambodia: what policies in the medium and long term.
The National bank of Cambodian and The Banque Centrale Du Luxembourg has always strengthened the cooperation since early 2000s. Through this close cooperation, BCL provided scholarship to NBC’s staff to study in master degree in finance as well as opportunities to NBC staff on the jobs training at BCL.