លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមជាវាគ្មិនក្នុងកិច្ចពិភាក្សាលើប្រធានបទ “បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងការអភិវឌ្ឍហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម” នៅវេទិកាហិរញ្ញវត្ថុសកល PBCSF ដែលសហការរៀបចំដោយ សហព័ន្ធបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ (AFI) និងសាកលវិទ្យាល័យ Tsinghua
១៩ ឧសភា ២០២៦
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមជាវាគ្មិនក្នុងកិច្ចពិភាក្សាលើប្រធានបទ “បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងការអភិវឌ្ឍហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម” នៅវេទិកាហិរញ្ញវត្ថុសកល PBCSF ដែលសហការរៀបចំដោយ សហព័ន្ធបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ (AFI) និងសាកលវិទ្យាល័យ Tsinghua នាថ្ងៃទី១៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៦ នៅទីក្រុងឆឹងទូ សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។
ក្នុងកិច្ចពិភាក្សានេះក៏មានវត្តមានចូលរួមពីវាគ្មិនជំនាញៗដទៃទៀត ដែលរួមមាន លោក Alfred Hanning នាយកប្រតិបត្តិ AFI លោក Bei Duoguang នាយកវិទ្យាស្ថានចិនសម្រាប់ការសិក្សាហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយបរិយាបន្ន នៃសាកលវិទ្យាល័យ Renmin និងលោក MA Honglin ប្រធានគ្រប់គ្រងទូទៅ ក្រុមហ៊ុន Chengdu Jiaozi Financial Holding Group Co., Ltd។
លោកជំទាវ ទេសាភិបាល បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃតួនាទីរបស់សហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម (MSMEs) ក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងបានចែករំលែកបទពិសោធរបស់កម្ពុជាក្នុងការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញប្បទានក្នុងការអភិវឌ្ឍ MSMEs។ បន្ថែមលើនេះ លោកជំទាវក៏បានលើកឡើងពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក្នុងការអភិវឌ្ឍនវានុវត្តន៍ហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ និងការអនុវត្តវិធានការគោលនយោបាយនានា សំដៅពង្រឹងលទ្ធភាពក្នុងការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុដល់ MSMEs ឱ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយថែមទៀត។ លើសពីនេះ លោកជំទាវក៏បានគូសបញ្ជាក់អំពីតួនាទីសំខាន់របស់ប្រព័ន្ធទូទាត់បាគង ក្នុងការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ បង្កើនប្រសិទ្ធភាពប្រតិបត្តិការ និងបង្កើតឱកាសថ្មីៗសម្រាប់ MSMEs ក្នុងការចូលរួមកាន់តែសកម្មដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច។
វាគ្មិនក៏បានពិភាក្សាពីបញ្ហាប្រឈមចម្បងៗ ដែលប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍជួបប្រទះក្នុងការជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងបានផ្លាស់ប្តូរទស្សនាទានដើម្បីជាដំណោះស្រាយឆ្លើយតប ព្រមទាំងជំរុញឱ្យមានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការកាន់តែជិតស្និទ្ធថែមទៀតរវាងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ អ្នករៀបចំគោលនយោបាយ និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ផងដែរ។

H.E Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, was invited to be a panelist at the discussion on the theme “Inclusive Finance and the Financing Development of Small and Medium-sized Enterprises” during the PBCSF Global Finance Forum, co-organized by the Alliance for Financial Inclusion (AFI) and Tsinghua University
2026-05-19
H.E Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, was invited to be a panelist at the discussion on the theme “Inclusive Finance and the Financing Development of Small and Medium-sized Enterprises” during the PBCSF Global Finance Forum, co-organized by the Alliance for Financial Inclusion (AFI) and Tsinghua University, on May 19, 2026, in Chengdu, People’s Republic of China.
The discussion was also attended by other distinguished experts, including Mr. Alfred Hannig, Chief Executive Officer of the AFI; Mr. Bei Duoguang, Director of the China Institute for Inclusive Finance at Renmin University; and Mr. MA Honglin, General Manager of Chengdu Jiaozi Financial Holding Group Co., Ltd.
In her remarks, H.E. Governor highlighted the importance of micro, small, and medium enterprises (MSMEs) in driving economic growth, and shared Cambodia’s experience in promoting financial inclusion, as well as financial support for the development of MSMEs. Additionally, H.E. also outlined the efforts of the National Bank of Cambodia in advancing digital financial innovation, developing financial infrastructure, and implementing various policy measures aimed at expanding and enhancing access to financial services for MSMEs. Furthermore, H.E. underscored the critical role of the Bakong payment system in fostering financial inclusion, improving operational efficiency, and creating new opportunities for MSMEs to participate more actively in economic development.
The panelists also discussed the key challenges developing countries are facing in advancing financial inclusion, exchanged perspectives on potential solutions, and called for closer cooperation among financial institutions, policymakers, and development partners.