លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាពិគ្រោះយោបល់យុទ្ធសាស្ត្រអន្តរជាតិ (International Strategic Advisory Council) ស្តីពី “ការកំណត់និយមន័យ និងការកសាងគ្រឹះស្ថានសិក្សាជំនាញហិរញ្ញវត្ថុលំដាប់ពិភពលោកនៅតំបន់អាស៊ី” ដែលត្រូវបានរៀបចំដោយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា Tsinghua School of Finance
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាពិគ្រោះយោបល់យុទ្ធសាស្ត្រអន្តរជាតិ (International Strategic Advisory Council) ស្តីពី “ការកំណត់និយមន័យ និងការកសាងគ្រឹះស្ថានសិក្សាជំនាញហិរញ្ញវត្ថុលំដាប់ពិភពលោកនៅតំបន់អាស៊ី” ដែលត្រូវបានរៀបចំដោយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា Tsinghua School of Finance នាថ្ងៃទី១៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៦ ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍វេទិកាហិរញ្ញវត្ថុសកល Tsinghua PBCSF នៅទីក្រុងឆឹងទូ សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។
តបតាមការអញ្ជើញពីសាកលវិទ្យាល័យ Tsinghua ដែលជាសាកលវិទ្យាល័យដ៏ល្បីល្បាញនៃទីក្រុងប៉េកាំង សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន លោកជំទាវ ទេសាភិបាល បានចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំជាមួយមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ស្ថាប័នសាធារណៈ ដែលរួមមានអតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រី ទេសាភិបាលនៃធនាគារកណ្តាលនៅប្រទេសអភិវឌ្ឍ និងកំពុងអភិវឌ្ឍ ព្រមទាំងសាស្ត្រាចារ្យមកពីសាកលវិទ្យាល័យល្បីៗ ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរយោបល់ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីបេសកកម្មយុទ្ធសាស្ត្ររបស់សាកលវិទ្យាល័យ Tsinghua ក្នុងបរិបទនៃប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុពិភពលោកដែលកំពុងប្រែប្រួល។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, participated in the International Strategic Advisory Council Meeting of the Tsinghua University on the theme “Defining and Building a World-Class Finance School in Asia.”
On 18 May 2026, on the occasion of the Tsinghua PBCSF Global Finance Forum held in Chengdu, the People's Republic of China, H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, participated in the International Strategic Advisory Council Meeting of the Tsinghua University on the theme “Defining and Building a World-Class Finance School in Asia.”
At the invitation of Tsinghua University, a world-renowned university based in Beijing, H.E. participated in the closed-door meeting alongside selected senior public officials and academics, including former prime ministers, central bank governors from both advanced and emerging economies, and professors from leading universities, to provide strategic insights as the university reflects on its mission amid the evolving global financial landscape.