លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងកម្មវិធីបើកវេទិកាហិរញ្ញវត្ថុសកល Tsinghua PBCSF ដែលរៀបចំឡើងដោយសាកលវិទ្យាល័យ Tsinghua ដែលជាគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាដ៏ល្បីមួយលំដាប់ពិភពលោក នាថ្ងៃទី១៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៦ នៅទីក្រុងឆឹងទូ នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។
វេទិកានេះត្រូវបានរៀបចំជាប្រចាំឆ្នាំក្នុងគោលបំណងប្រមូលផ្តុំថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ អ្នករៀបចំគោលនយោបាយហិរញ្ញវត្ថុសកល និងអ្នកស្រាវជ្រាវដើម្បីពិភាក្សាពីវឌ្ឍនភាពនៃស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុសំខាន់ៗដែលកំពុងកើតមាន។ វេទិកានៅឆ្នាំនេះមានការអញ្ជើញចូលរួមពីឥស្សរជនជាថ្នាក់ដឹកនាំជាច្រើនដូចជា នាយករដ្ឋមន្ត្រី ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ទេសាភិបាល រដ្ឋមន្ត្រី ម្ចាស់ពានរង្វាន់ណូបែល ព្រឹទ្ធបុរស និងសាស្ត្រាចារ្យមកពីសាកលវិទ្យាល័យល្បីៗជាច្រើន។
ក្នុងឱកាសនោះដែរ លោកជំទាវទេសាភិបាលក៏បានចូលរួមកិច្ចប្រជុំស្តីពី “រូបិយប័ណ្ណឌីជីថល និងការទូទាត់ឆ្លងដែន” ដែលបានពិភាក្សាអំពីកាលានុវត្តភាព និងបញ្ហាប្រឈមនានា។ បន្ថែមលើនេះ លោកជំទាវក៏បានចែករំលែកបទពិសោធន៍របស់កម្ពុជាក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធទូទាត់ឌីជីថល និងទិសដៅអនាគតសម្រាប់ការតភ្ជាប់ការទូទាត់ឆ្លងដែនផងដែរ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, participated in the opening ceremony of the Tsinghua PBCSF Global Finance Forum, organized by Tsinghua University, a world-renowned higher education institution
H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, participated in the opening ceremony of the Tsinghua PBCSF Global Finance Forum, organized by Tsinghua University, a world-renowned higher education institution, on 18 May 2026 in Chengdu, the People's Republic of China.
The forum is convened annually to bring together senior financial leaders, global financial policymakers, and researchers to discuss developments in major economic and financial issues. This year’s forum was attended by distinguished leaders and prominent figures, including prime ministers, deputy prime ministers, central bank governors, ministers, Nobel laureates, deans, and professors from leading universities around the world.
On this occasion, H.E. Governor also participated in a session on “Digital Currencies and Cross-Border Payments,” which discussed emerging opportunities and challenges in the sector. In addition, H.E. shared Cambodia’s experience in the development of digital payment systems and outlined future directions for enhancing cross-border payment connectivity.