ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានរៀបចំពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ ប្រព័ន្ធវដ្តករសាស្ត្រ (Taxonomy) ហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាព សម្រាប់វិស័យធនាគារនៅកម្ពុជា ក្រោមអធិបតីភាព លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងលោកស្រី Elvira Morella នាយិកាគ្រប់គ្រងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងប្រឹក្សាយោបល់ នៃសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC)
២៧ មេសា ២០២៦
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានរៀបចំពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ ប្រព័ន្ធវដ្តករសាស្ត្រ (Taxonomy) ហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាព សម្រាប់វិស័យធនាគារនៅកម្ពុជា ក្រោមអធិបតីភាព លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងលោកស្រី Elvira Morella នាយិកាគ្រប់គ្រងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងប្រឹក្សាយោបល់ នៃសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC) នាថ្ងៃទី២៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៦ នៅរាជធានីភ្នំពេញ។
ការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធវដ្តករសាស្ត្រនេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់តម្លាភាព និងសង្គតិភាពក្នុងការអនុវត្តហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាព និងកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃការក្លែងបន្លំជាសកម្មភាពបៃតង (greenwashing) ក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ។ ក្នុងដំណាក់កាលដំបូង ការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធវដ្តករសាស្ត្រហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាពនេះត្រូវបានផ្តោតសំខាន់លើវិស័យចំនួន ៣ ដែលរួមមាន វិស័យថាមពល វិស័យដឹកជញ្ជូន និងវិស័យសំណង់។ ក្របខ័ណ្ឌនេះនឹងជួយគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងការកំណត់ការចាត់ថ្នាក់គម្រោង ឬសកម្មភាពបៃតង ដើម្បីបង្កើតបរិយាកាសអំណោយផល សម្រាប់គម្រោងវិនិយោគបៃតងក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ប្រកបដោយចីរភាព តម្លាភាព និងភាពជឿទុកចិត្ត។
ប្រព័ន្ធវដ្តករសាស្ត្រផ្តល់នូវប្រព័ន្ធចំណាត់ថ្នាក់ស្តង់ដាមួយ ដើម្បីជួយដល់ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ វិនិយោគិន និងអ្នកចូលរួមទីផ្សារផ្សេងទៀត ក្នុងការកំណត់សកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច ដែលរួមចំណែកដល់ចីរភាពបរិស្ថាន និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។

The National Bank of Cambodia officially launched the Sustainable Finance Taxonomy for Cambodian Banking Sector, under the presidency of H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, and Ms. Elvira Morella, Director of Advisory and Economic Research for the East Asia and Pacific Region at the International Finance Corporation
2026-04-27
The National Bank of Cambodia officially launched the Sustainable Finance Taxonomy for Cambodian Banking Sector, under the presidency of H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, and Ms. Elvira Morella, Director of Advisory and Economic Research for the East Asia and Pacific Region at the International Finance Corporation, on 27 April 2026 in Phnom Penh.
The introduction of this taxonomy aims to enhance transparency and consistency in the implementation of sustainable finance and to mitigate the risk of greenwashing within the financial sector. In the initial phase, the taxonomy focuses on three priority sectors, namely energy, transport, and construction. This framework will support banking and financial institutions in classifying green projects and activities, thereby fostering an enabling environment for sustainable, transparent, and credible green investment in Cambodia.
The taxonomy provides a standardized classification system to assist financial institutions, investors, and other market participants in identifying economic activities that contribute to environmental sustainability and sustainable development.