លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមការងារវិទ្យាស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ (IBF) ដឹកនាំដោយលោក រ័ត្ន សោភ័ណ ប្រធានសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា (ABC) ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងទទួលអនុសាសន៍នានាអំពីដំណើរការកម្មវិធីសិក្សាវិញ្ញាបនបត្រ Accredited Director Program (ADP) នាថ្ងៃទី២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៦ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារវត្តភ្នំ។
ក្នុងជំនួបនេះ លោក រ័ត្ន សោភ័ណ បានបង្ហាញពីគោលបំណងនៃកម្មវិធីសិក្សា ADP ដែលមានគោលដៅលើកកម្ពស់អភិបាលកិច្ចសាជីវកម្មនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន ជាពិសេសក្នុងវិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ។ លោកក៏បានជម្រាបជូនអំពីវឌ្ឍនភាពនៃការអនុវត្តកម្មវិធីនេះ និងស្នើសុំអនុសាសន៍បន្ថែម ដើម្បីពង្រឹងគុណភាពកម្មវិធីឱ្យកាន់តែប្រសើរ និងមានភាពសមស្របតាមនិន្នាការវិវត្តន៍នៃវិស័យធនាគារនៅកម្ពុជា។
ជាការឆ្លើយតប លោកជំទាវទេសាភិបាលបានបង្ហាញក្តីសោមនស្សចំពោះការវិវត្តរបស់ IBF នាពេលកន្លងមក ដែលស្របតាមគោលបំណងក្នុងការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សក្នុងវិស័យធនាគារ ទាំងផ្នែកបរិមាណ និងគុណភាព។ ជាមួយគ្នានេះ លោកជំទាវបានបង្ហាញការគាំទ្រចំពោះកម្មវិធីសិក្សា ADP នេះ និងផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួន ដើម្បីពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពនៃការអនុវត្តកម្មវិធីបន្ថែមទៀត ព្រមទាំងលើកទឹកចិត្តឱ្យវិទ្យាស្ថាន IBF ពង្រឹងកិច្ចសហការជិតស្និទ្ធជាមួយវិទ្យាស្ថានសិក្សាបច្ចេកទេសធនាគារ (IBS) ផងដែរ។

On 23 March 2026, H.E.Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, received a courtesy call from a delegation of the Institute of Banking and Finance (IBF), led by Mr. Rath Sophoan, Chairman of the Association of Banks in Cambodia (ABC)
2026-03-23
On 23 March 2026, H.E.Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, received a courtesy call from a delegation of the Institute of Banking and Finance (IBF), led by Mr. Rath Sophoan, Chairman of the Association of Banks in Cambodia (ABC), at the National Bank of Cambodia, Wat Phnom Building. The meeting provided an opportunity to exchange views and seek guidance on the implementation of the Accredited Director Program (ADP).
During the discussion, Mr. Sophoan presented the objectives of the ADP, which aims to strengthen corporate governance across companies, with a particular focus on the banking and financial sector. He also shared updates on the program’s progress and requested further guidance to enhance its quality and ensure its continued relevance in line with the evolving landscape of Cambodia’s banking sector.
In response, H.E.Dr. Chea Serey expressed her appreciation for the significant progress achieved by IBF, which aligns with the broader mission of developing human capital in the banking sector, both in quantity and quality. She reaffirmed her support for the ADP, offering recommendations to further enhance its effectiveness, and encouraged IBF to strengthen collaboration with the Institute for Banking Studies (IBS) to further advance capacity building and professional development within the sector.