ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពី "ប្រកាសស្តីពី ហានិភ័យទីផ្សារសម្រាប់អនុបាតភាពគ្រប់គ្រាន់នៃដើមទុនរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើ" ក្រោមអធិបតីភាព លោក អែម កំណាន់ អគ្គនាយករងត្រួតពិនិត្យ
១០ មិថុនា ២០២៤
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពី "ប្រកាសស្តីពី ហានិភ័យទីផ្សារសម្រាប់អនុបាតភាពគ្រប់គ្រាន់នៃដើមទុនរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើ" ក្រោមអធិបតីភាព លោក អែម កំណាន់ អគ្គនាយករងត្រួតពិនិត្យ នៅថ្ងៃចន្ទ-អង្គារ ទី១០-១១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ នៅមណ្ឌលសិក្សាបច្ចេកទេសធនាគារ។
វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយនិងពន្យល់លម្អិតអំពីខ្លឹមសារនៃប្រកាសថ្មីនេះ ដល់បុគ្គលិកគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើសរុបប្រមាណ ៤០០រូប សម្រាប់ត្រៀមខ្លួនអនុវត្តនាពេលខាងមុខ។
គួររំលេចថា ប្រកាសថ្មីនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃក្របខ័ណ្ឌអនុបាតភាពគ្រប់គ្រាន់នៃដើមទុនថ្មីរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើ។ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានឹងរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលជាបន្តបន្ទាប់ទៀតដល់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុរៀងរាល់ពេលដែលមានប្រកាសថ្មី ដើម្បីពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់និងបទប្បញ្ញត្តិដែលត្រូវបានដាក់ចេញ៕

The National Bank of Cambodia organized the training workshop on Prakas on Market Risk for Capital Adequacy Ratios in Deposit-taking Banks and Financial Institutions on 10th-11th June 2024, which was presided over by Mr. Em Kamnan, Deputy Director General of Banking Supervision of the National Bank of Cambodia at Center for Banking Studies
2024-06-10
The National Bank of Cambodia organized the training workshop on Prakas on Market Risk for Capital Adequacy Ratios in Deposit-taking Banks and Financial Institutions on 10th-11th June 2024, which was presided over by Mr. Em Kamnan, Deputy Director General of Banking Supervision of the National Bank of Cambodia at Center for Banking Studies.
This workshop aims to disseminate and provide detailed explanation on this new Prakas to the institutions so that they can prepare themselves to  implement the Prakas  in the near future. This training was attended by approximately 400 participants from deposit-taking banks and financial institutions.
The Prakas on Market Risk for Capital Adequacy Ratios in Deposit-taking Banks and Financial Institutions is part of the capital adequacy ratios framework in deposit-taking banks and financial institutions. The National Bank of Cambodia will continue to organize such a comprehensive training workshop when new Prakas is adopted to strengthen the implementation of laws and regulations relevant to the banks and financial institutions.