លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យលោក Kenichiro Kashiwase ប្រធានបេសកកម្មថ្មីរបស់ IMF សម្រាប់កម្ពុជា ចូលជួបសម្តែងការគួរសមនិងពិភាក្សាការងារ
១១ មិថុនា ២០២៤
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យលោក Kenichiro Kashiwase ប្រធានបេសកកម្មថ្មីរបស់ IMF សម្រាប់កម្ពុជា ចូលជួបសម្តែងការគួរសមនិងពិភាក្សាការងារ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារវត្តភ្នំ នារសៀលថ្ងៃអង្គារ ទី១១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤។
លោកជំទាវទេសាភិបាល បានស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្ដៅចំពោះ លោក Kenichiro និងបានជម្រាបជូនពីវឌ្ឍនភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងវិស័យធនាគារនៅកម្ពុជា ព្រមទាំងសកម្មភាពលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល។ លើសពីនេះ លោកជំទាវក៏បានលើកឡើងពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការល្អរវាង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង IMF ក៏ដូចជាប្រទេសជប៉ុន ផងដែរ។ នាឱកាសនោះ លោក Kenichiro បានជម្រាបជូនលោកជំទាវបណ្ឌិតពីគម្រោងដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ក្រុមបេសកកម្មពិគ្រោះយោបល់មាត្រា IV (Article IV Consultation) នៅកម្ពុជាក្នុងពេលខាងមុខ និងបង្ហាញការគាំទ្រកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក្នុងការរៀបចំសន្និសីទម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចជារៀងរាល់ឆ្នាំ។
លោកជំទាវក៏បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះ IMF និងរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ដែលបានរួមចំណែកក្នុងការចូលរួមក្នុងប្រតិបត្តិការរក្សាសន្តិភាព ព្រមទាំងផ្តល់ជំនួយសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា ជាពិសេសតាមរយៈការបញ្ជូនជំនាញការ ក៏ដូចជាការផ្តល់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលកសាងសមត្ថភាពដល់មន្ត្រីជំនាញរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា៕

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, receives Mr. Kenichiro Kashiwase, the new IMF Mission Chief to Cambodia, for a courtesy call and discussion.
2024-06-11
H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, receives Mr. Kenichiro Kashiwase, new IMF Mission Chief to Cambodia, for a courtesy call and discussion at the NBC, Wat Phnom, on Tuesday afternoon, June 11, 2024.
H.E. Dr. Governor warmly welcomed Mr. Kenichiro and briefed him on the macroeconomic progress and the banking sector in Cambodia, as well as activities to promote the use of the riel. In addition, H.E. Dr. Governor also mentioned the good cooperation between the NBC and the IMF, as well as Japan. On that occasion, Mr. Kenichiro informed H.E. Dr. Governor about the visit planned for the Article IV Consultation to Cambodia in the future and expressed support for the efforts of the NBC in organizing the Macroeconomic Conference every year.
H.E. Dr. Governor also thanked the IMF and the Government of Japan for their contribution to the peacekeeping operation and for providing assistance for economic and human resource development in Cambodia, especially through the transfer of technical assistance as well as training capacity for professional officers of the NBC.