លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បានទទួលជួបក្រុមបេសកកម្មមាត្រា IV របស់មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានទទួលជួបក្រុមបេសកកម្មមាត្រា IV របស់មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ (IMF) ដឹកនាំដោយ លោក Davide Furceri ជាប្រធានក្រុមបេសកកម្ម ដែលកំពុងបំពេញបេសកកម្មនៅកម្ពុជា ចាប់ពីថ្ងៃទី១៨ ដល់ ៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣។ បេសកកម្ម ត្រូវបានធ្វើឡើងតាមដានស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាប្រចាំឆ្នាំ ២០២៣ និងទស្សនវិស័យអនាគត។
លោកជំទាវ បានសម្តែងការស្វាគមន៍ចំពោះវត្តមានរបស់ក្រុមបេសកកម្ម ដែលតែងតែផ្តល់ការវាយតម្លៃស៊ីជម្រៅលើវឌ្ឍនភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងលើកឡើងពីអនុសាសន៍គោលនយោបាយ សម្រាប់ជាជម្រើសក្នុងការអនុវត្ត ដើម្បីគាំទ្រការអភិវឌ្ឍនិងពង្រឹងភាពធន់នៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។
លោកជំទាវ បានជម្រាបជូនផងដែរ ពីវឌ្ឍនភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងបញ្ហាប្រឈម ព្រមទាំងគោលនយោបាយម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច ដែលរាជរដ្ឋាភិបាល និងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បាននិងកំពុងអនុវត្ត សំដៅគាំទ្រការងើបឡើងនៃសេដ្ឋកិច្ច និងទប់ទល់នឹងហានិភ័យនានា ជាពិសេសដោយសារភាពមិនប្រាកដប្រដានៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះ លោកជំទាវ ទេសាភិបាល ក៏បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះ IMF ដែលតែងផ្តល់ជំនួយបច្ចេកទេស និងការបណ្តុះបណ្តាលនានា ដែលបានរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស។ លោកជំទាវ ក៏បានអនុញ្ញាតឱ្យថ្នាក់ដឹកនាំនិងមន្ត្រីជំនាញ ពិភាក្សាលម្អិតជាមួយក្រុមបេសកកម្ម ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរការវាយតម្លៃ និងផ្តល់ជាព័ត៌មាន និងទិន្នន័យបន្ថែមដល់ក្រុមបេសកកម្ម។

H.E. Dr. Chea Serey met with the IMF Article IV Mission
H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, met with the IMF Article IV Mission led by Mr. Davide Furceri, Chief of the Mission to Cambodia from 18-31 October 2023. The mission is to monitor the situation of Cambodian economy in 2023 and the outlook.
H.E. Dr. welcomed the presence of IMF Article IV Mission that has always provided an in-depth assessment of macroeconomic progress and suggested policy recommendations for implementation to support the development and resilience of Cambodian economy. H.E. Dr. also briefed about the progress of Cambodian economy and the challenges as well as macroeconomic policies that the Royal Government of Cambodia and the National Bank of Cambodia have been implementing to support economic recovery and address the risks, especially the uncertainty of global economy.
In this occasion, H.E. Dr. also expressed sincere thanks to the IMF for previous technical assistances and training courses that have significantly contributed to human resource development. H.E. Dr. also allowed NBC management and technical staffs to discuss in details with the IMF mission to exchange the assessments, and provide additional information and data to the IMF mission.