លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងវេទិកាពិភាក្សាវ៉ាឌូស (Vaduz Roundtable) ស្តីពី “ប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំ២០២៣”
១៥ កញ្ញា ២០២៣
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងវេទិកាពិភាក្សាវ៉ាឌូស (Vaduz Roundtable) ស្តីពី “ប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំ២០២៣” នៅរាជធានីវ៉ាឌូស ប្រទេសលិចតិនស្តាញ ចាប់ពីថ្ងៃទី១៥-១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ តបតាមការអញ្ជើញពីព្រះអង្គម្ចាស់ Michael នៃប្រទេសលិចតិនស្តាញ និងសាស្ត្រាចារ្យ Thomas Puschmann នាយកគ្រប់គ្រងវិទ្យាស្ថាន Swiss FinTech Innovation Lab។
វេទិកានេះមានការចូលរួមដោយវាគ្មិនឆ្នើមដែលមកពីសាកលវិទ្យាល័យល្បីៗដូចជា Oxford Cambridge និង MIT ក៏ដូចជាក្រុមហ៊ុនឯកជន និយ័តករដូចជា Mastercards Bill and Malinda Gates Foundation AutoPay ធនាគារកណ្ដាលអង់គ្លេស ធនាគារកណ្ដាលស្វ៊ីស ជាដើម ដើម្បីពិភាក្សា និង ផ្លាស់ប្តូរទស្សនៈ បទពិសោធន៍ និងគន្លឹះសំខាន់ៗក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការច្នៃប្រឌិតនវានុវត្តន៍ឌីជីថលនៅក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ។
ប្រធានបទសំខាន់ៗមួយចំនួនបានរួមបញ្ចូលនូវ តួនាទីរូបិយប័ណ្ណឌីជីថលរបស់ធនាគារកណ្តាលក្នុងការកែលម្អប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់និរន្តភាពកសិកម្ម ការប្រើប្រាស់គ្រឿងយន្ត (Robots) ក្នុងជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ និងបទប្បញ្ញត្តិនានាសម្រាប់បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, participated in the Vaduz Roundtable forum on "Financial System 2023"
2023-09-15
H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, participated in the Vaduz Roundtable forum on "Financial System 2023" in Vaduz, Liechtenstein, on 15-16 September 2023, with the invitation of Prince Michael of Liechtenstein and Professor Thomas Puschmann, Managing Director of the Swiss FinTech Innovation Lab.
This Forum brought together prominent figures from esteemed universities such as Oxford, Cambridge, and MIT, as well as the private companies and regulators including Mastercards, Bill and Malinda Gates Foundation, AutoPay, Bank of England, Swiss National Bank, etc. to discuss and exchange views, experiences and key take aways with the aims of promoting the new digital innovations in the financial sector.
Some of the main topics include the role Central Bank Digital Currency in improving the financial system, technology for a sustainable agriculture economy, robotics in daily life, and regulations for financial technology.