លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បានចូលរួមកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំ កិច្ចប្រជុំក្រុមការងារ និងវេទិកាគោលនយោបាយសកលរបស់ AFI
១២ កញ្ញា ២០២៣
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អមដំណើរដោយមន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ បានចូលរួមកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំ កិច្ចប្រជុំក្រុមការងារ និងវេទិកាគោលនយោបាយសកល នៅថ្ងៃទី១២-១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ នៅទីក្រុងម៉ានីល ប្រទេសហ្វីលីពីន។ កម្មវិធីនេះត្រូវបានរៀបចំដោយសហព័ន្ធបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ (AFI) សហការជាមួយធនាគារកណ្តាលហ្វីលីពីន ដោយមានការចូលរួមពីអ្នករៀបចំគោលនយោបាយ មន្រ្តីធនាគារកណ្តាល អាជ្ញាធរត្រួតពិនិត្យ ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងស្ថាប័នសាធារណៈនិងឯកជននានា ប្រមាណ ៧០០ នាក់។ កម្មវិធីខាងលើបានពិភាក្សាអំពីគោលនយោបាយនិងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានាសម្រាប់ការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ការរក្សាស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុ និងនិរន្តរភាពហិរញ្ញវត្ថុ ជាពិសេសលើប្រធានបទពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រមូលទិន្នន័យ ការរៀបចំយុទ្ធសាស្រ្តជាតិស្តីពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ការជំរុញប្រព័ន្ធទូទាត់សងប្រាក់ ការលើកកម្ពស់សិទ្ធិអតិថិជននិងការអនុវត្តទីផ្សារ ហិរញ្ញប្បទានសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្បម ហិរញ្ញប្បទានបៃតងនិងប្រកបដោយចីរភាព និងការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្រ្តី ដើម្បីការរីកចម្រើនដោយសមភាព និងការកំណត់ទិសដៅអនុវត្តបន្តទៀតផងដែរ។
ទន្ទឹមនេះ លោកជំទាវ ទេសាភិបាល ក៏បានអញ្ជើញចូលរួមប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាភិបាលរបស់សហព័ន្ធបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងកិច្ចប្រជុំទ្វេភាគីជាមួយនាយកប្រតិបត្តិសហព័ន្ធបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងអង្គការក្រុមប្រឹក្សាយោបល់សម្រាប់ជួយដល់ជនក្រីក្រ (CGAP) ដើម្បីពិភាក្សាអំពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនិងទិសដៅអនាគតនៃការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាផងដែរ។

H.E. Dr. Chea Serey attended the Annual General Meeting, Working Group Meeting and the Global Policy Forum of AFI
2023-09-12
H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, accompanied by senior management, attended the Annual General Meeting, Working Group Meeting and the Global Policy Forum of Alliance for Financial Inclusion (AFI) from 12nd-15th  September 2023 in Manila, Philippines. This event is co-hosted by AFI and the Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) with around 700 participants including policy-makers, central banks, supervisory authorities, development partners, and public and private sector organizations to discuss the policy measures and solutions to challenges on promoting financial inclusion, maintaining financial stability and sustainability, particularly on the topic of data collection, financial inclusion strategy formulation, payment system development, customer rights and market conduct, SME finance, green and sustainable finance, and women’s financial inclusion to sustainably and equitably growth as long as the future direction.
Taking this opportunity, H.E. Governor has attended AFI’s board meeting and bilateral meetings with AFI’s executive director and Consultative Group to Assist the Poor (CGAP) to discuss the collaboration opportunities and future directions for further promoting financial inclusion in Cambodia.