ឯកឧត្តម ស៊ុំ សន្និសិទ្ធ បានទទួលជួបលោកបណ្ឌិត Kouqing Li ប្រធានអង្គភាព AMRO និងក្រុមបេសកកម្មពិគ្រោះយោបល់ប្រចាំឆ្នាំ២០២៣
១៣ កញ្ញា ២០២៣
ឯកឧត្តម ស៊ុំ សន្និសិទ្ធ ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានទទួលជួបលោកបណ្ឌិត Kouqing Li ប្រធានអង្គភាពស្រាវជ្រាវម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ាន+៣ (AMRO) និងក្រុមបេសកកម្មពិគ្រោះយោបល់ប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។ លោកបណ្ឌិត Kouqing Li បានជម្រាបជូនពីវឌ្ឍនភាពការងាររបស់ AMRO និងបានថ្លែងអំណរគុណចំពោះឯកឧត្តម ទេសាភិបាលរង ជាពិសេសធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាដែលតែងតែគាំទ្រ AMRO និងផ្តល់កិច្ចសហការល្អក្នុងការអនុវត្តការងាររបស់ AMRO នាពេលកន្លងមក។ លើសពីនេះ ក្រុមបេសកកម្មក៏បានបង្ហាញពីលទ្ធផលបឋមនៃការវាយតម្លៃស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបន្តងើបឡើងវិញយ៉ាងរឹងមាំជាមួយកំណើនល្អប្រសើរ ដែលគាំទ្រដោយកំណើនសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក គួបផ្សំនឹងកំណើនក្នុងវិស័យសេវាកម្ម។ ក្រុមបេសកកម្មក៏បានផ្តល់អនុសាសន៍គោលនយោបាយមួយចំនួន ដើម្បីដោះស្រាយហានិភ័យ ភាពងាយរងគ្រោះ និងបញ្ហាប្រឈមដែលកម្ពុជាបាននិងកំពុងជួបប្រទះ ផងដែរ។ នាឱកាសនោះដែរ ឯកឧត្តម ទេសាភិបាលរង បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់ AMRO ដែលបានគាំទ្រធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាក្នុងការធ្វើជាប្រធានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំអាស៊ាន+៣ កាលពីឆ្នាំកន្លងទៅ ព្រមទាំងផ្តល់ឱកាសឱ្យមន្ត្រីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានទៅហ្វឹកហាត់ការងារដោយផ្ទាល់នៅ AMRO ជារៀងរាល់ឆ្នាំ។

H.E. Sum Sannisith met with Dr. Kouqing Li, Director of AMRO and the 2023 Annual Consultation Visit team
2023-09-13
H.E. Sum Sannisith, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, had met with Dr. Kouqing Li, Director of the ASEAN +3 Macroeconomic Research Office (AMRO) and the 2023 Annual Consultation Visit team on the morning of September 13, 2023, at the National Bank of Cambodia. Dr. Kouqing Li briefed on the work progress of AMRO and thanked H.E Deputy Governor, especially the National Bank of Cambodia, for its continued support and good cooperation with AMRO.
In addition, the team also presented the preliminary results of Cambodia’s economic assessment which continues to recover strongly with robust growth contributed by growth of domestic economic activities and service sector. The team also recommended several policies to address the risks, vulnerabilities, and challenges that Cambodia has been facing. On that occasion, H.E. Deputy Governor expressed his gratitude to AMRO for supporting the National Bank of Cambodia in chairing the ASEAN+3 Meeting last year and providing an opportunity for National Bank of Cambodia officials to train at AMRO every year.