លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បានអញ្ជើញជាអធិបតី និងបើកកម្មវិធីដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវសេចក្តីណែនាំស្តីពីការអនុវត្តស្តង់ដាកិច្ចសន្យាឥណទាន និងខចែងស្តង់ដានៃកិច្ចសន្យាឥណទានសម្រាប់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ
២៩ សីហា ២០២៣
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី អគ្គទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាអធិបតី និងបើកកម្មវិធីដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវសេចក្តីណែនាំស្តីពីការអនុវត្តស្តង់ដាកិច្ចសន្យាឥណទាន និងខចែងស្តង់ដានៃកិច្ចសន្យាឥណទានសម្រាប់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ កាលពីព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ទី២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ នៅមណ្ឌលសិក្សាបច្ចេកទេសធនាគារ។ ការដាក់ចេញនូវសេចក្តីណែនាំនេះ ជាសមិទ្ធផលមួយថ្មីបន្ថែមទៀតរបស់វិស័យធនាគារ ក្នុងការចូលរួមចំណែកកិច្ចការពារអតិថិជន ក៏ដូចជាបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា ហើយក៏ជាការចូលរួមចំណែក ក្នុងការអនុវត្តយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណ-ដំណាក់កាលទី១ នៃនីតិកាលទី៧ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។ ក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា (ABC) និងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) បានសហការគ្នាក្នុងការរៀបចំសេចក្តីណែនាំស្តីពីការអនុវត្តស្តង់ដាកិច្ចសន្យាឥណទាន និងខចែងស្តង់ដានៃកិច្ចសន្យាឥណទានសម្រាប់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ។ នៅក្នុងកម្មវិធីនេះ ក៏មានអ្នកចូលរួមប្រមាណ ៣០០ នាក់ មកពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគ្គនាយកដ្ឋានការពារអ្នកប្រើប្រាស់ កិច្ចការប្រកួតប្រជែង និងបង្រ្កាបការក្លែងបន្លំ (ក.ប.ប.) សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា (ABC) សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) សមាគមហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកវិទ្យានៃកម្ពុជា (CAFT) និងគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ។

H.E. Dr. Chea Serey presided over the official launching ceremony of “Banking and Financial Institutions’ Standard Loan Contract and Standard Text of Contractual Terms”
2023-08-29
H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, has presided over the official launching ceremony of “Banking and Financial Institutions’ Standard Loan Contract and Standard Text of Contractual Terms” on Tuesday 29th August 2023 at Center for Banking Studies (CBS). The implementation of this guideline is another new milestone of the banking sector in contributing to consumer protection as well as the financial inclusion in Cambodia and contributes to the implementation of the “Pentagonal Strategy - Phase I” of the Royal Government for the Seventh Legislature. This event has a total number of approximately 300 participants, including National Bank of Cambodia, Consumer Protection Competition and Fraud Repression Directorate-General (CCF), Association of Banks in Cambodia (ABC), Cambodia Microfinance Association (CMA), Cambodia Association of Finance and Technology, and banking and financial institutions.