លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាអធិបតីថ្លែងសុន្ទរកថាបើកសិក្ខាសាលាស្តីពីប្រាក់រៀល ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងប្រព័ន្ធបាគង
២១ មីនា ២០២៣
នៅថ្ងៃចន្ទ ១៤ រោច ខែផល្គុន ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ព.ស ២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាអធិបតីថ្លែងសុន្ទរកថាបើកសិក្ខាសាលាស្តីពីប្រាក់រៀល ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងប្រព័ន្ធបាគង នៅមណ្ឌលសិក្សាបច្ចេកទេសធនាគារ (សែនសុខ)។ កម្មវិធីនេះត្រូវបានធ្វើឡើងក្នុងឱកាសអបអរសាទរខួបលើកទី៤៣ នៃការដាក់ឱ្យចរាចរប្រាក់រៀលឡើងវិញ (២០ មីនា ១៩៨០ - ២០ មីនា ២០២៣) ដោយមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួង-ស្ថាប័ន គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា និងនិស្សិត ព្រមទាំងមានការតាំងពិព័ណ៌ពីប្រវត្តិប្រាក់រៀល ប្រព័ន្ធទូទាត់បាគង និងស្តង់បង្ហាញពីចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ។ លោកជំទាវ ទេសាភិបាលរង បានជម្រាបជួនដោយសង្ខេបពីប្រវត្តិប្រាក់រៀលតាំងពីការដាក់ឱ្យដំណើរការជាលើកដំបូង ដល់ការលុបបំបាត់ចោលទាំងស្រុងក្នុងរបបប្រល័យពូជសាសន៍ ប៉ុល ពត និងការបោះផ្សាយប្រាក់រៀលឡើងវិញក្រោយថ្ងៃរំដោះ ៧ មករា ឆ្នាំ១៩៧៩ ព្រមទាំងថ្លែងសារគន្លឹះពីសារៈសំខាន់នៃប្រាក់រៀលមកលើប្រសិទ្ធភាពនយោបាយរូបិយវត្ថុ និងការអំពាវនាវដល់គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធឱ្យបន្តរួមចំណែកបង្កើនការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល។ សិក្ខាសាលានេះក៏មានការចូលរួមធ្វើបទបង្ហាញពីអ្នកជំនាញផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចពីសារៈសំខាន់នៃការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលនិងដុល្លារូបនីយកម្មនៅកម្ពុជាព្រមទាំងកិច្ចពិភាក្សាតុមូលលើវឌ្ឍនភាពបញ្ហាប្រឈម និងដំណោះស្រាយចំពោះការពង្រឹងការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល។ ជារួម អង្គពិធីបានបញ្ជាក់ពីការកើនឡើងជាលំដាប់នៃទំហំប្រាក់រៀលក្នុងចរាចរណ៍ ស្របពេលអត្រាប្តូរប្រាក់រៀលរក្សាបានស្ថិរភាពយ៉ាងល្អប្រសើរ។ ទន្ទឹមនេះ បញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនបន្តមាន ដែលទាមទារឱ្យមានការចូលរួមបន្ថែមទៀតពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានដើម្បីជំរុញការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលឱ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយ។

H.E. Dr. Chea Serey, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, presided over and delivered an opening speech at the seminar on Riel, Financial Literacy, and Bakong payment systems at The Center for Banking Studies (CBS)
2023-03-21
On Monday, March 20, 2023, H.E. Dr. Chea Serey, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, presided over and delivered an opening speech at the seminar on Riel, Financial Literacy, and Bakong payment systems at The Center for Banking Studies (CBS). The seminar was held to celebrate the 43rd anniversary of the reintroduction of the riel (March 20, 1980 - March 20, 2023) and was attended by representatives from ministries, banking and financial institutions, higher education institutions, and university students. The seminar featured an exhibition on the history of the riel, the payment system, and a booth to demonstrate financial literacy. During her speech, H.E. Deputy Governor shared a brief history of the riel, including its first launch, complete abolition during the Pol Pot regime, and the re-issuance of the riel after the liberation on January 7, 1979. H.E. Deputy Governor also emphasized the importance of the riel for the effectiveness of monetary policy and called on all stakeholders to contribute to increasing its use. The seminar also included presentations by economic experts on the importance of the use of the riel and dollarization in Cambodia. The event culminated in a roundtable discussion on progress, challenges, and solutions for strengthening the use of the riel. Overall, the seminar confirmed that the volume of the riel in circulation has steadily increased while maintaining a stable exchange rate. However, some challenges remain, requiring participation from all stakeholders to promote wider use of the riel.