លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ឧបការីទេសាភិបាល និងជាអគ្គនាយកបច្ចេកទេសនៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំលើកទី៩២ របស់ BIS នៅទីក្រុងបាសែល ប្រទេសស្វ៊ីស
២៥ មិថុនា ២០២២
តបតាមការអញ្ជើញរបស់លោកបណ្ឌិត Agustín Carstens នាយកគ្រប់គ្រងធនាគារសម្រាប់ការទូទាត់អន្តរជាតិ (BIS) លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ឧបការីទេសាភិបាល និងជាអគ្គនាយកបច្ចេកទេសនៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំលើកទី៩២ របស់ BIS ចាប់ពីថ្ងៃសៅរ៍ ១១រោច ដល់ថ្ងៃអាទិត្យ ១២រោច ខែជេស្ឋ ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ព.ស.២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៥-២៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ នៅទីក្រុងបាសែល ប្រទេសស្វ៊ីស។ កិច្ចប្រជុំកំពូលនេះត្រូវបានរៀបចំជារៀងរាល់ឆ្នាំដោយមានការចូលរួមពីទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលជុំវិញពិភពលោក ប្រធានស្ថាប័នអន្តរជាតិសំខាន់ៗ រួមទាំងភ្ញៀវកិត្តិយសជាច្រើនរូបទៀត ដើម្បីពិភាក្សាលើបញ្ហាប្រឈមថ្មីៗរបស់ធនាគារកណ្តាល និងស្វែងរកដំណោះស្រាយនានា ព្រមទាំងអនុសាសន៍សម្រាប់ការដាក់ចេញគោលនយោបាយឆ្លើយតបនឹងបញ្ហាប្រឈមទាំងនោះ។ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២ នេះ កិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំ បានផ្តោតសំខាន់ទៅលើតួនាទីរបស់ធនាគារកណ្តាលក្នុងការឆ្លើយតបនឹងហានិភ័យហិរញ្ញវត្ថុទាក់ទងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងបញ្ហាអតិផរណាខ្ពស់ក្នុងបរិការណ៍ដែលពិភពលោកកំពុងប្រឈមនឹងភាពមិនប្រាកដប្រជា។

H.E. Dr. Chea Serey, Assistant Governor and Director General of Central Banking of the National Bank of Cambodia, attended the 92nd BIS’s Annual Meeting in Basel, Switzerland
2022-06-25
H.E. Dr. Chea Serey, Assistant Governor and Director General of Central Banking of the National Bank of Cambodia, attended the 92nd BIS’s Annual Meeting from June 25–26, 2022, in Basel, Switzerland, at the invitation of Dr. Agustín Carstens, Managing Director of the BIS. Central bank governors from all over the world, the presidents of significant international organizations, and other dignitaries attend the summit each year to discuss the central bank's new challenges, solutions, and policy recommendations. The annual conference in 2022 was centered on the role of the central bank in reacting to financial concerns associated with climate change and high inflation at a time of global uncertainty.