លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ឧបការីទេសាភិបាល និងជាអគ្គនាយកបច្ចេកទេស នៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូចូលរួមសន្និសីទលើកទី២៦ ថ្នាក់ទេសាភិបាល ធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសនិយាយភាសាបារាំង
២៥ ឧសភា ២០២២
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ឧបការីទេសាភិបាល និងជាអគ្គនាយកបច្ចេកទេស នៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូ ទៅចូលរួមសន្និសីទលើកទី២៦ ថ្នាក់ទេសាភិបាល ធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសនិយាយភាសាបារាំង នៅថ្ងៃពុធ-ព្រហស្បតិ៍ ១០-១១រោច ខែពិសាខ ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ព.ស.២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៥-២៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ នៅទីក្រុងរ៉ាបា ប្រទេសម៉ារ៉ុក។ សន្និសីទនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងរៀងរាល់ពីរឆ្នាំម្តង ក្នុងគោលបំណងបង្កើតជាវេទិកាពិភាក្សា ផ្លាស់ប្តូរយោបល់ និងរឹតចំណងមិត្តភាពរវាងថ្នាក់ដឹកនាំធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសនិយាយភាសាបារាំង។ សន្និសីទនេះមានការចូលរួមពីតំណាងធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសចំនួន ៣០ ប្រទេស មកពីបណ្តាទ្វីបអឺរ៉ុប អាមេរិក អាហ្វ្រិក និងអាស៊ី។ ប្រធានបទដែលលើកយកមកពិភាក្សាសម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ រួមមានតួនាទីរបស់ធនាគារកណ្តាលក្នុងការចូលរួមកាត់បន្ថយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ រូបិយវត្ថុឌីជីថល និងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ។
ដោយមើលឃើញពីការវិវត្តរីកម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុប្រើប្រាស់ក្នុងការទូទាត់របស់កម្ពុជា ជាពិសេស ប្រព័ន្ធទូទាត់បាគងដែលទទួលបានពានរង្វាន់ជាផលិតផលថ្មីប្រកបដោយនវានុវត្តន៍និងគុណប្រយោជន៍សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ច ប្រចាំឆ្នាំ២០២១ ពីស្ថាប័នសារព័ត៌មាន Nikkei របស់ប្រទេសជប៉ុន ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាត្រូវបានអញ្ជើញឱ្យធ្វើបទបង្ហាញចែករំលែកបទពិសោធន៍អំពីប្រព័ន្ធបាគង។ លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បាន បង្ហាញអំពីរចនាសម្ព័ន្ធ និងតួនាទីរបស់ប្រព័ន្ធបាគង ក្នុងការរួមចំណែកអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធទូទាត់ លើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងគាំទ្រសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច។ ជាមួយគ្នានេះ លោកជំទាវបណ្ឌិត ក៏បានចូលរួមក្នុងវេទិកាពិភាក្សាជាមួយទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលម៉ូរីស និងធនាគារកណ្តាលស្វីស ជុំវិញបញ្ហាពាក់ព័ន្ធនឹងរូបិយវត្ថុឌីជីថល បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ និងទ្រព្យសកម្មអេឡិចត្រូនិក។ល។ ជារួម អង្គប្រជុំបានថ្លែងការកោតសរសើរចំពោះប្រព័ន្ធបាគង ហើយធនាគារកណ្តាលប្រទេសអាហ្វ្រិកមួយចំនួន បានស្នើសុំរៀនសូត្រពីបទពិសោធន៍របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក្នុងការបង្កើតប្រព័ន្ធបាគង ជាពិសេស ធនាគារកណ្តាលទុយនីស៊ី ម៉ូសំប៊ិក និងម៉ាដាហ្គាស្កា។
សន្និសីទនេះបានប្រព្រឹត្តិទៅដោយជោគជ័យ ប្រកបដោយបរិយាកាសជាមិត្តភាពនិងភាតរភាព ហើយនៅឆ្នាំ២០២៤ ខាងមុខ ធនាគារកណ្តាលបែលហ្ស៊ិក នឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំសន្និសីទលើកទី២៧ ថ្នាក់ទេសាភិបាល ធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសនិយាយភាសាបារាំង  នៅទីក្រុងព្រុចសែល ប្រទេសបែលហ្ស៊ិក។

H.E. Dr. Chea Serey, Assistant Governor and Director General of the National Bank of Cambodia, led the delegation to the 26th Conference of Central Bank Governor of the French-Speaking Countries
2022-05-25
Her Excellency Dr. Chea Serey, Assistant Governor and Director General of Central Banking of the National Bank of Cambodia, led the delegation to the 26th Conference of Central Bank Governors of the French-Speaking Countries on May 25-26, 2022 in Rabat, Morocco. The conference is held every two years to create a forum for discussion, exchange views, and strengthen ties between the leaders of the central banks of the French-speaking countries. The conference was attended by representatives of central banks from 30 countries in Europe, the United States, Africa, and Asia. The 2022’s Topics included the roles of central banks in climate change mitigation, digital currency, and financial technology.
With the development of Cambodia’s FinTech, especially the Bakong payment system, which was awarded by Nikkei as the Superior Products and Services Awards for its innovative technology and contribution to the country's economic and social developments in 2021, the National Bank of Cambodia was invited to present and share experiences about Bakong. H.E. Dr. Chea Serey presented the structure and roles of Bakong in contributing to the development of the payment system, promoting financial inclusion, and supporting economic activities. Her Excellency also participated in discussions with the Governors of the Bank of Mauritius and the Swiss National Bank on issues related to digital currency, financial technology, and electronic assets. Overall, the meeting expressed its appreciation for the Bakong system, and some of the Central Banks of Africa, namely the Central Bank of Tunisia, Mozambique and Madagascar, expressed interests to learn from the National Bank of Cambodia of the experience in establishing the Bakong system.
The conference was successfully concluded, with a friendly and fraternal atmosphere.
In 2024, the National Bank of Belgium will host the 27th Conference of the Central Bank Governors of French-Speaking Countries in Brussels, Belgium.