ពិធី​ហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​គ្នា​ ជាមួយ​ សាជីវកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​អន្តរជាតិ​ ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​គម្រោង​ ស្តី​ពី​ “​ការ​អភិវឌ្ឍ​ទីផ្សារ​ខ្សែ​ចង្វាក់​ផ្គត់ផ្គង់​ហិរញ្ញវត្ថុ​”​
២៤ កុម្ភៈ ២០២១
នៅ​ថ្ងៃ​ពុធ​ ១៣​កើត​ ខែ​ផល្គុន​ ឆ្នាំជូត​ ទោស័ក​ ព​.​ស​.២៥៦៤​ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃ​ទី​២៤​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២១​ ឯកឧត្តម​ រ័​ត្ន​ សុវណ្ណ​នរៈ​ អគ្គនាយក​ត្រួតពិនិត្យ​ និង​ជា​តំណាង​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ចូលរួម​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​គ្នា​ ជាមួយ​ សាជីវកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​អន្តរជាតិ​ ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​គម្រោង​ ស្តី​ពី​ “​ការ​អភិវឌ្ឍ​ទីផ្សារ​ខ្សែ​ចង្វាក់​ផ្គត់ផ្គង់​ហិរញ្ញវត្ថុ​”​ ដើម្បី​គាំទ្រ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ឯកជន​។​ ដោយ​ទទួលស្គាល់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​និង​មធ្យម​ ក្នុង​ការ​ចូលរួម​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​ គម្រោង​នេះ​ មាន​ទិស​ដៅ​ស្របគ្នា​ទៅ​នឹង​សកម្មភាព​អាទិភាព​នៃ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ជាតិ​ស្តី​ពី​បរិ​យា​បន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ឆ្នាំ​២០១៩-២០២៥​ ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​ផលិតផល​ឥណទាន​សម្រាប់​សហគ្រាស​ធុន​តូច​និង​មធ្យម​។​ លទ្ធផល​នៃ​គម្រោង​នេះ​ នឹង​ក្លាយទៅជា​ឯកសារ​ចង្អុល​ផ្លូវ​សម្រាប់​ការ​រៀបចំ​គោលនយោបាយ​ និង​អភិវឌ្ឍ​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ហិរញ្ញប្បទាន​ធុន​តូច​និង​មធ្យម​នៅ​កម្ពុជា​ តាម​រយៈ​ការ​ពង្រឹង​ការ​គាំទ្រ​ផ្នែក​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​ ការ​បង្កើន​ចំណេះដឹង​និង​ការ​អនុវត្ត​ទីផ្សារ​ និង​ការ​រៀបចំ​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​អំណោយផល​។​

Virtual MoU signing ceremony between the National Bank of Cambodia and the International Finance Cooperation to implement of “Cambodia Supply Chain Finance Market Development”
2021-02-24
On 24 February 2021, H.E. Rath Sovannorak, Director General of Banking Supervision and the representative of H.E. Chea Chanto, the Governor of the National Bank of Cambodia, attends the virtual MoU signing ceremony between the National Bank of Cambodia and the International Finance Cooperation to implement of “Cambodia Supply Chain Finance Market Development” project in order to assist the Royal Government of Cambodia in increasing private sector development. Having seen the importance of small and medium enterprises in national economic improvement, this project is fully aligned with the key priority of promoting innovative credit products for SMEs set in the National Financial Inclusion Strategy 2019-2025. The result of this project will serve as a pathway for policy setting and improving SME finance ecosystem in Cambodia through strengthening regulatory support, enhancing market knowledge and practice, and developing favorable ecosystem.