វេទិកា​ស្តី​ពី​ “​ចំណេះដឹង​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​៖​ ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ និង​សុវត្ថិភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​”​ នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​ក្រចេះ​ ខេត្តក្រចេះ​
១៩ កុម្ភៈ ២០២១
នៅ​ថ្ងៃ​សុក្រ​ ៨​កើត​ ខែ​ផល្គុន​ ឆ្នាំជូត​ ទោស័ក​ ព​.​ស​.២៥៦៤​ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃ​ទី​១៩​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២១​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ សហការ​ជាមួយ​ក្រសួង​កិច្ចការ​នារី​ ដោយ​មានការ​គាំទ្រ​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ វី​សា​ បាន​រៀបចំ​វេទិកា​ស្តី​ពី​ “​ចំណេះដឹង​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​៖​ ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ និង​សុវត្ថិភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​”​ នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​ក្រចេះ​ ខេត្តក្រចេះ​ ក្រោម​អធិបតីភាព​ លោក​ជំទាវ​ គង់​ សូ​រី​តា​ អនុរដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​កិច្ចការ​នារី​ និង​មានការ​ចូលរួម​ពី​ លោក​ជំទាវ​ ខាំ​ សុភាព​ អភិបាលរង​នៃ​គណៈ​អភិបាលខេត្ត​ក្រចេះ​,​ លោក​ជំទាវ​ សុត​ ស៊ី​ថុ​ន​ ទីប្រឹក្សា​ក្រសួង​កិច្ចការ​នារី​,​ លោក​ អែម​ កំណាន់​ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​គោលនយោបាយ​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​និង​វាយតម្លៃ​ហានិភ័យ​ និង​ជា​ប្រធាន​ក្រុមការងារ​អប់រំ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៃ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ និង​ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​ ងី​ ឡាយ​មិថុនា​ សាកល​វិទ្យា​ធិ​ការ​នៃ​សាកលវិទ្យាល័យ​ក្រចេះ​។​
​វេទិកា​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ក្នុង​គោលបំណង​បង្កើន​ការ​យល់​ដឹង​ និង​ផ្សព្វផ្សាយ​ចំណេះដឹង​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដល់​និស្សិត​កំពុង​សិក្សា​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​ អំពី​ ការ​គ្រប់គ្រង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ការ​ប្រើប្រាស់​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ផ្លូវការ​ ការ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​ឌី​ជី​ថ​ល​សម្រាប់​សេវាកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ដើម្បី​រួមចំណែក​កាត់​បន្ថយ​បន្ទុក​ចំណាយ​ក្នុង​គ្រួសារ​ និង​បណ្តុះ​គំនិត​ពី​ការ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​សម្រាប់​យុវវ័យ​ ជា​ពិសេស​ស្ត្រី​នៅ​តាម​មូលដ្ឋាន​។​ វេទិកា​នេះ​មានការ​ចូលរួម​ពី​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ក្រសួង​កិច្ចការ​នារី​ មន្ត្រី​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ មន្ទីរ​កិច្ចការ​នារី​ មជ្ឈមណ្ឌល​អភិវឌ្ឍន៍​ស្ត្រី​ សាស្ត្រាចារ្យ​និង​និស្សិត​នៃ​សាកលវិទ្យាល័យ​ក្រចេះ​ ព្រមទាំង​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេងៗ​ សរុប​ចំនួន​ ៨០​រូប​។​

On 19 February 2021, the National Bank of Cambodia (NBC) and the Ministry of Women’s Affairs (MoWA) with the support from VISA organized the forum on “Financial Literacy: Technology Use and Financial Safety” at University of Kratie, Kratie Province. This forum was presided over by H.E. Koung Sorita, Deputy Secretary of State, the Ministry of Women’s Affairs and participated by H.E. Kham Sopheap, Deputy Governor of Kratie Province, H.E. Soth Sithon, Advisor to MoWA, Mr. Em Kamnan, Director of Regulatory Policy and Risk Assessment Department and the Head of Working Group of Financial Education of the National Bank of Cambodia, and H.E. Dr. Ngy Laymithuna, Rector of the University of Kratie.
This forum was organized to raise awareness and promote financial literacy to university students on financial management, business, and the use of formal financial services with the help of digital systems to reduce financial burden on the family, and to cultivate business ideas for young people, especially women in the local area. This forum was attended by 80 participants including from the Ministry of Women’s Affairs, the National Bank of Cambodia, Department of Women’s Affairs in Kratie, Women’s Development Centre, lecturers and students from the University of Kratie, and relevant parties.