វេទិកា​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​សម្រាប់​សហគ្រិនភាព​ស្តី​ពី​ “​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ហិរញ្ញប្បទាន​សម្រាប់​សហគ្រិន​ស្ត្រី​ក្នុង​សម័យ​កូ​វី​ដ​-១៩”​
០៤ កុម្ភៈ ២០២១
នា​រសៀល​ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍​ ៧​រោច​ ខែមាឃ​ ឆ្នាំជូត​ ទោស័ក​ ព​.​ស​.២៥៦៤​ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃ​ទី​៤​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២១​ ឯក​ ឧត្តម​ រ័​ត្ន​ សុវណ្ណ​នរៈ​ អគ្គនាយក​ត្រួតពិនិត្យ​ តំណាង​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ ធនាគារ​ ជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ជា​គណៈអធិបតី​ក្នុង​វេទិកា​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​សម្រាប់​សហគ្រិនភាព​ស្តី​ពី​ “​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ហិរញ្ញប្បទាន​សម្រាប់​សហគ្រិន​ស្ត្រី​ក្នុង​សម័យ​កូ​វី​ដ​-១៩”​ នៅ​សណ្ឋាគារ​សូ​ហ្វី​តែ​ល​ភ្នំពេញ​ភូ​គី​ត្រា​ ។​ វេទិកា​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ក្នុង​គោលបំណង​ចែករំលែក​ព័ត៌មាន​និង​ចំណេះដឹង​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ហិរញ្ញប្បទាន​របស់​ស្ត្រី​ ជា​ពិសេស​សហគ្រិន​ជា​ស្ត្រី​ បង្កើត​បរិយាកាស​អំណោយផល​សម្រាប់​តួអង្គ​សំខាន់ៗ​និង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​របស់​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​សហគ្រិនភាព​ និង​ជំរុញ​គ្រឹះស្ថាន​ផ្តល់​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ផ្លូវការ​ឱ្យ​ពិចារណា​ អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ផលិតផល​និង​សេវា​ឱ្យ​ស្រប​ទៅ​នឹង​តម្រូវការ​របស់​សហគ្រិន​ស្ត្រី​ ពិសេស​សហគ្រិន​ស្ត្រី​វ័យក្មេង​។​
​ឯកឧត្តម​ អគ្គនាយក​ត្រួតពិនិត្យ​ បាន​ជម្រាប​ជូន​អង្គ​វេទិកា​ថា​ បរិ​យា​បន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​រួមចំណែក​កាត់​បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ និង​លើកកម្ពស់​វិបុលភាព​នៅ​កម្ពុជា​។​ ដូច្នេះ​ ការ​ជំរុញ​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​មាន​តម្លៃ​សមរម្យ​និង​មានការ​ត្រួតពិនិត្យ​ត្រឹមត្រូវ​គឺជា​សកម្មភាព​អាទិភាព​របស់​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​។​ ទោះ​យ៉ាងណា​ ការ​លើកកម្ពស់​បរិ​យា​បន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​កម្ពុជា​ នៅ​មាន​បញ្ហា​ប្រឈម​មួយ​ចំនួន​ ពិសេស​សម្រាប់​ស្ត្រី​ ។​

Entrepreneurship Ecosystem Forum on “Access to Finance for Women Entrepreneurs in COVID-19 Era”
In the afternoon of February 4th, 2021, H.E. Rath Sovannorak, Director General of Banking Supervision, on behalf of H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, presides over the Entrepreneurship Ecosystem Forum on “Access to Finance for Women Entrepreneurs in COVID-19 Era” at Sofitel Phnom Penh Phokeethra. This forum is hosted by the USAID through Pact Cambodia in collaboration with the National Bank of Cambodia and Khmer Enterprise, co-organized by Swisscontact and Good Return, to share experiences and relevant insights on access to finance for women entrepreneurs, create an enabling environment for key actors and stakeholders in entrepreneurship ecosystem and encourage financial service providers to consider appropriate financial products and services to suit women entrepreneur’s needs.
Taking this opportunity, H.E. Director General has informed all participants that financial inclusion plays an important role in poverty reduction and economic empowerment in Cambodia. Thus, promoting access to and usage of affordable and well-regulated financial services is set as one of NBC’s priorities. However, there are still a lot of challenges remained to overcome, particularly for women.