សិក្ខាសាលា​ ថ្នាក់​តំបន់​ ស្តី​ពី​ “​ ក្របខ័ណ្ឌ​តាមដាន​ និង​វាយតម្លៃ​សម្រាប់​បរិ​យា​បន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​”​
២៩ មករា ២០២០
នៅ​ថ្ងៃ​ពុធ​ ៥​កើត​ និង​ព្រហស្បតិ៍​ ៦​កើត​ ខែមាឃ​ ឆ្នាំកុរ​ ឯកស័ក​ ព​.​ស​.២៥៦៣​ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃ​ទី​២៩-៣០​ ខែមករា​ ឆ្នាំ​២០២០​ នៅ​ខេត្តសៀមរាប​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន​អាស៊ាន​ (ASEAN​ Secretariat)​ និង​អង្គការ​មូលនិធិ​អភិវឌ្ឍន៍​មូលធន​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ (UNCDF)​ បាន​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​ ថ្នាក់​តំបន់​ ស្តី​ពី​ “​ ក្របខ័ណ្ឌ​តាមដាន​ និង​វាយតម្លៃ​សម្រាប់​បរិ​យា​បន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​”​ និង​មាន​សិក្ខាកាម​សរុប​ចំនួន​ ៣៥​ នាក់​មក​ ពី​ធនាគារកណ្តាល​ និង​ក្រសួង​/​ស្ថាប័ន​នៃ​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន​ និង​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​មួយ​ចំនួន​ ដើម្បី​ពិភាក្សា​លើ​ ការ​រៀបចំ​ក្របខ័ណ្ឌ​ តាមដាន​និង​វាយតម្លៃ​ការ​អនុវត្ត​ផែនការ​ សកម្មភាព​ លើកកម្ពស់​បរិ​យា​បន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​សម្រាប់​តំបន់​អាស៊ាន​។​
​ឯកឧត្តម​ រ័​ត្ន​ សុវណ្ណ​នរៈ​ ឧបការី​ទេសាភិបាល​ និង​ជា​អគ្គនាយក​ត្រួតពិនិត្យ​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​បើក​សិក្ខាសាលា​នេះ​ថា​ “​បរិ​យា​បន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​មាន​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​ស្ថិរភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ហើយ​បច្ចុប្បន្ន​បាន​ក្លាយជា​កត្តា​គន្លឹះ​មួយ​ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​។​ ចំពោះ​កម្ពុជា​ ការណ៍​នេះ​ទាមទារ​នូវ​ទិន្នន័យ​ និង​ធនធាន​គ្រប់គ្រាន់​ សម្រាប់​រៀបចំ​ក្របខ័ណ្ឌ​តាមដាន​ និង​វាយតម្លៃ​ ដើម្បី​ធានា​ការ​អនុវត្ត​យុទ្ធសាស្ត្រ​ជាតិ​ស្តី​ពី​បរិ​យា​បន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ឆ្នាំ​២០១៩-២០២៥​ ឱ្យ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​និង​ទាន់​ពេលវេលា​”​។​

The regional workshop on “Monitoring National Financial Inclusion Strategy Capacity Building Workshop for ASEAN Member States”.
2020-01-29
On 29th-30th January 2020, Siem Reap, the National Bank of Cambodia, in collaboration with the ASEAN Secretariat and the UNCDF, organized the regional workshop on “Monitoring National Financial Inclusion Strategy Capacity Building Workshop for ASEAN Member States”. In this workshop, 35 participants from ASEAN’s central banks, ministries/agencies, and development partners discussed the monitoring and evaluation framework to improve financial inclusion in ASEAN.
H.E. Rath Sovannorak, Assistant Governor and Director General of Banking Supervision, said that “there is a link between financial inclusion and financial stability and currently it has become a cornerstone of economic activities. In the case of Cambodia, this requires data availability and adequate resources for the monitoring and evaluation framework to ensure effective and timely implementation of the National Financial Inclusion Strategy 2019-2025.”