លោក​ជំទាវ​ ជា​ សិរី​ អគ្គនាយក​បច្ចេកទេស​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ អ​ញ្ជេ​ី​ញ​ចូលរួម​ជា​វាគ្មិន​កិត្តិយស​ និង​បាន​ធ្វេ​ី​បទ​បង្ហាញ​ ក្នុង​សន្និសីទ​ធនាគារ​អាស៊ាន​លេ​ី​ក​ទី​២២​ និង​កិច្ចប្រជុំ​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​សមាគម​ធនាគារ​អាស៊ាន​លេ​ី​ក​ទី​៤៩​
២៥ វិចិ្ឆកា ២០១៩
នា​រសៀល​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ​១៤​រោច​  ខែកត្តិក​  ឆ្នាំកុរ​  ឯកស័ក​  ព​.​ស​.២៥៦៣​  ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃ​ទី​២៥​  ខែវិច្ឆិកា​  ឆ្នាំ​២០១៩​  លោក​ជំទាវ​ ជា​  សិរី​  ឧបការី​ទេសាភិបាល​  និង​ជា​អគ្គនាយក​បច្ចេកទេស​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​  បាន​អ​ញ្ជេ​ី​ញ​ចូលរួម​ជា​វាគ្មិន​កិត្តិយស​  និង​បាន​ធ្វេ​ី​បទ​បង្ហាញ​ស្តី​ពី​  “​បទ​ពិសោធន៍​របស់​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​  ក្នុង​ការ​ប្រេ​ី​ប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​  Blockchai​ n
​សម្រាប់​ប្រព័ន្ធ​បាគង​  ដេ​ី​ម្បី​ក្លាយ​ខ្លួន​ជា​ប្រទេស​ដែល​ប្រេ​ី​ប្រាស់​ក្រដាសប្រាក់​តិច​ជាង​មុន​”​  ក្នុង​សន្និសីទ​ធនាគារ​អាស៊ាន​លេ​ី​ក​ទី​២២​  និង​កិច្ចប្រជុំ​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​សមាគម​ធនាគារ​អាស៊ាន​លេ​ី​ក​ទី​៤៩​  នៅ​សណ្ឋាគារ​សុខា​  ភ្នំពេញ​។​ សន្និសីទ​នេះ​មានការ​ចូលរួម​ពី​អគ្គ​ លេខាធិការដ្ឋាន​អាស៊ាន​  ថ្នាក់ដឹកនាំ​ក្រសួង​-​ស្ថាប័ន​ តំណាង​ស្ថានទូត​បណ្តា​ប្រទេស​អាស៊ាន​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​   និង​សមាជិកសមាគម​ធនាគារ​អាស៊ាន​  សរុប​ប្រមាណ​ជាង​៥០០​នាក់​ ។​   សន្និសីទ​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡេ​ី​ង​ក្រោម​ទស្សនទាន​  “​កា​រត​ភ្ជាប់​អាស៊ាន​ឆ្នាំ​២០២៥:​ ពិភពលោក​ដ៏​ក្លៀវក្លា​ ថ្មី​មួយ​នៃ​ការ​ច្នៃប្រឌិត​បច្ចេកវិទ្យា​  សម្រាប់​វិស័យ​ធនាគារ​អាស៊ាន​តែ​មួយ​”​ ដែល​មាន​គោលបំណង​  ពិភាក្សា​លេ​ី​ការ​ធ្វេ​ី​កំណែទម្រង់​ប្រព័ន្ធ​ឌី​ជី​ថ​ល​សម្រាប់​សេវា​ធនាគារ​  និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ក្នុង​តំបន់​  ក្នុង​ន័យ​ពង្រឹង​ការ​ធ្វេ​ី​ទំនេ​ី​ប​កម្ម​លេ​ី​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ហិរញ្ញវត្ថុ​  និង​បច្ចេកវិទ្យា​ដេ​ី​ម្បី​ប​ង្កេ​ី​ន​ប្រសិទ្ធភាព​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ទៅ​កាន់​ប្រជាជន​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន​។​

H.E. Chea Serey, Director General of the Central Banking, National Bank of Cambodia, participated as a speaker at the 22nd ASEAN Banking Conference and the 49th ASEAN Banking Council Meeting
2019-11-25
On November 25th, 2019, H.E. Chea Serey, Assistant Governor and Director General of the Central Banking, National Bank of Cambodia, participated as a speaker and presented on the topic “Experiences of the National Bank of Cambodia on the use of Blockchain Technology in Bakong Project to reduce the use of cash in the country” at the 22nd ASEAN Banking Conference and the 49th ASEAN Banking Council Meeting at Sokha Hotel, Phnom Penh. There are over 500 participants from the ASEAN secretariat, ministries, embassies of the ASEAN countries in Cambodia, and members of the associations of banks in the region. The conference is organized under the theme, “ASEAN Connectivity 2025: A Brave New World of Digital Innovation For One ASEAN Banking Sector” aiming at the digital transformation of banking and financial services in the region, meaning to modernize the financial infrastructure and leverage on technology for improving the efficiency and effectiveness in providing financial services to the ASEAN population.