សេចក្តីថ្លែងការណ៍​រួម​រវាង​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ គណៈកម្មការ​មូល​ប​ត្រ​កម្ពុជា​ និង​អគ្គស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ជាតិ​
១៣ កក្កដា ២០១៨
ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ សូម​ជូនដំណឹង​ដល់​សាធារណជន​ទូទៅ​ មេត្តា​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ ចំពោះ​ការ​ឃោសនា​ ផ្សព្វផ្សាយ​ កៀរគរ​ប្រមូល​មូលនិធិ​ និង​ធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​ ទិញ​ លក់​ ជួញដូរ​ ទូទាត់​ កាស​អេ​ឡិច​ត្រូ​និក​ដែល​មិន​មានការ​អនុញ្ញាត​ពី​អាជ្ញា​ធរមាន​សមត្ថកិច្ច​។​
​បុគ្គល​ ឬ​នីតិបុគ្គល​ណា​ដែល​ធ្វើការ​ឃោសនា​ផ្សព្វផ្សាយ​ កៀរគរ​ប្រមូល​មូលនិធិ​ ធ្វើ​ ប្រតិបត្តិការ​ ទិញ​ លក់​ ជួញដូរ​ ទូទាត់​កាស​អេ​ឡិច​ត្រូ​និក​ដោយ​មិន​មានការ​អនុញ្ញាត​ពី​អាជ្ញាធរ​ មាន​សមត្ថកិច្ច​ នឹង​ត្រូវ​ផ្តន្ទាទោស​តាម​ផ្លូវច្បាប់​ជា​ធរមាន​។​
​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ សង្ឃឹមថា​សាធារណជន​ទូទៅ​នឹង​អនុវត្ត​ខ្លឹមសារ​របស់​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​រួម​បាន​យ៉ាង​ខ្ជាប់ខ្ជួន​។​

Joint Statement between The national Bank of Cambodia, the Securities and Exchange Commission of Cambodia and the General-Commissariat of National Police
2018-07-13
The National Bank of Cambodia appeals that the public be cautious of the propagation to mobilize funds and the operations of buying, selling, trading and settlement of Crypto Currencies without obtaining license from competent authorities.
Any person or legal entity that propagates to mobilize funds, buys, sells, trades or settles Crypto Currencies without obtaining license from competent authorities shall be penalized in accordance with applicable laws.
The National Bank of Cambodia believes that the public shall strictly implement the spirit of this statement.