ពិធីផ្សព្វផ្សាយការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ “កម្មវិធីសិក្សាលម្អិតគ្រប់មុខវិជ្ជានិងគ្រប់ភូមិសិក្សា”
២៨ មិថុនា ២០១៨
នា​ថ្ងៃ​ព្រ​ហ​ស្ប​ត្តិ៍​ ១​រោច​ ខែ​បឋមាសាឍ​ ឆ្នាំច​ សំរឹទ្ធិស័ក​ ព​.​ស​.២៥៦២​ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃ​ទី​២៨​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០១៨​ នៅ​សាល​ប្រជុំ​នៃ​វិទ្យាស្ថាន​អប់រំ​ជាតិ​ លោក​ជំទាវ​ ជា​ សិរី​ អគ្គនាយក​បច្ចេកទេស​ និង​ជា​តំណាង​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ចូលរួម​ជា​គណៈអធិបតី​ក្នុង​ពិធី​ផ្សព្វផ្សាយ​ការ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ​ “​កម្មវិធី​សិក្សា​លម្អិត​គ្រប់មុខ​វិជ្ជា​និង​គ្រប់​ភូមិ​សិក្សា​”​ ក្រោម​អធិបតីភាព​ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចា​រ្យ​ ហង់​ ជួនណា​រ៉ុ​ន​ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​។​ ក្នុង​ឱកាស​នេះ​ផង​ដែរ​ លោក​ជំទាវ​ ជា​ សិរី​ ក៏​បាន​ទទួលយក​សៀវភៅ​កម្មវិធី​សិក្សា​លម្អិត​លើ​មុខ​វិជ្ជា​ចំនួន​៥​ គឺ​គណិត​វិទ្យា​ គេហ​សេដ្ឋកិច្ច​ សិក្សា​សង្គម​ សីលធម៌​ពលរដ្ឋ​វិជ្ជា​ និង​បំ​ណិ​ន​ជីវិត​តាម​មូលដ្ឋាន​ ដែល​ជា​មុខ​វិជ្ជា​សម្រាប់​ដាក់​បញ្ចូល​កម្មវិធី​ចំណេះដឹង​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ក្រោម​កិច្ចសហការ​រវាង​ស្ថាប័ន​ទាំង​២​។​
​ដោយ​សង្កេត​ឃើញ​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​អប់រំ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ចំពោះ​ការ​ទទួល​បាន​និង​ការ​ប្រើប្រាស់​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ប្រកបដោយ​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​ ដែល​អាច​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាជន​ និង​ អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ និង​ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ បាន​និង​កំពុង​សហការ​គ្នា​លើ​គម្រោង​ដាក់​បញ្ចូល​ចំណេះដឹង​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ទៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​សិក្សា​ចំណេះ​ទូទៅ​ចាប់ពី​ថ្នាក់​ទី​១​ ដល់ទី​១២​។​ ភាគី​ទាំង​ពីរ​បាន​ធ្វើការ​រួម​គ្នា​ដើម្បី​ កំណត់​នឹង​កែសម្រួល​កម្មវិធី​សិក្សា​លើ​មុខ​វិជ្ជា​ពាក់ព័ន្ធ​។​ ជា​ជំហាន​បន្ទាប់​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ នឹង​បន្ត​កិច្ច​គាំទ្រ​ដល់​ក្រសួង​ក្នុង​សរសេរ​សៀវភៅ​សិក្សា​គោល​ និង​បណ្តុះបណ្តាល​គ្រូ​បង្គោល​លើ​មុខ​វិជ្ជា​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងនេះ​ ដើម្បី​ធានា​ប្រសិទ្ធិ​ភាព​នៃ​ការ​អនុវត្ត​ ។​

Official launching ceremony of “National Syllabuses for all Subjects and Grade Levels”
On June 28th, 2018 at the National Institute of Education, H.E. Chea Serey, Director General of Central Banking and also the representative of H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, attends the official launching ceremony of “National Syllabuses for all Subjects and Grade Levels”. The event is presided over by His Excellency Bandith Sapheachar Hang Chuon Naron, Minister of the Ministry of Education, Youth and Sport. On this occasion, H.E. Chea Serey receives National Syllabus for five subjects namely Mathematics, Home Economics, Social Study, Moral Civic and Life Skills, all of which financial literacy are embedded under the two institutions’ cooperation.
Having seen the importance of financial literacy in responsible financial access and usage that can help improve people living standard and national economy, the National Bank of Cambodia and the Ministry of Education, Youth and Sport have been working together to integrate financial literacy into general school curriculum from grade 1-12 since 2016. The two parties have identified and revised the most relevant subjects together. Moving forward, the National Bank of Cambodia will continue to assist the Ministry in textbooks writing and teacher training to ensure effective implementation.