លោក​ជំទាវ​ ជា​ សិរី​ ​អគ្គនាយក​បច្ចេកទេស​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ក្នុង​សន្និសីទ​ស្ដី​ពី​ បច្ចេកវិទ្យា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ (FinTech)​ នៅ​ទីក្រុង​តូ​ក្យូ​ ប្រទេស​ជប៉ុន​
១៦ មេសា ២០១៨
នៅថ្ងៃច័ន្ទ ២កើត ខែពិសាខ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស.២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០១៨ លោកជំទាវ ជា សិរី
អគ្គនាយកបច្ចេកទេសធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងសន្និសីទស្ដីពី បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ (FinTech) ដែលរៀបចំឡើងដោយ ការិយាល័យប្រចាំតំបន់សម្រាប់អាស៊ីនិងប៉ាស៊ីហ្វិកនៃមូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ ភ្នាក់ងារសេវាហិរញ្ញវត្ថុជប៉ុន និងធនាគារកណ្ដាលជប៉ុន នៅទីក្រុងតូក្យូ ប្រទេសជប៉ុន។ សន្និសីទនេះមានអ្នកចូលរួមប្រមាណ ៤០០នាក់ ដែលមកពីស្ថាប័នផ្សេងៗ រួមមាន និយ័តករ គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ អ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវ ព្រមទាំងអ្នកសារព័ត៌មានផងដែរ។ ក្នុងឱកាសនោះ លោកជំទាវ ជា សិរី ត្រូវបានអញ្ជើញឱ្យធ្វើបទបង្ហាញ ស្តីពី ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុក្នុងការជំរុញបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនេះ នៅកម្ពុជា វឌ្ឍនភាពមួយចំនួនត្រូវបានសម្រេចបានក្នុងរយៈពេល ៥ឆ្នាំចុងក្រោយ ក្នុងការលើកកម្ពស់បរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ តាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ដូចជា ការផ្ទេរប្រាក់របស់ពលករនិងការផ្តល់សេវាទូទាត់តាមទូរស័ព្ទដៃ។ យ៉ាងណាមិញ ការការពារអតិថិជន ការប្រឆាំងការសម្អាតប្រាក់និងភេរវកម្មហិរញ្ញវត្ថុ ឧក្រិដ្ឋកម្មបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ  គឺជាចំណុចដែលទាមទារឱ្យមានកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនិងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបន្តទៀតរវាងនិយ័តករដែលពាក់ព័ន្ធនៅតាមបណ្ដាប្រទេសនានា ស្របពេលដែលការចែករំលែកព័ត៌មានដែលទាក់ទងនឹងឧត្តមានុវត្តន៍រវាងនិយ័តករនៅក្នុងតំបន់ក៏មានភាពចាំបាច់ផងដែរ។

H.E. Serey Chea is attending FinTech conference organized by IMF-OAP, the Financial Services Agency of Japan (JFSA), and the Bank of Japan in Tokyo, Japan
2018-04-16
H.E. Serey Chea is attending FinTech conference organized by IMF-OAP, the Financial Services Agency of Japan (JFSA), and the Bank of Japan in Tokyo, Japan on April 16, 2018. The conference was attended by 400 people from various backgrounds in the region ranging from regulators, financial institutions, FinTech companies and academics, and media. H.E. Serey Chea was invited to present the case of Cambodia in using FinTech to promote financial inclusion. Cambodia has made progress in promoting financial inclusion through the usage of new technology particularly those of mobile remittance and payment service in the past 5 years, but consumer protection, AML/CFT, cyber securities are areas that need further work and cooperation amongst various regulators within the countries, while information sharing on best practices amongst regulators in the region are needed.