លោក​ជំទាវ​ នាវ​ ច័ន្ទ​ថា​ណា​ ទេសាភិបាល​រង​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អញ្ជើញ​ចូលរួម​សិក្ខាសាលា​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​គោលការណ៍​ការពារ​អតិថិជន​
០២ មិថុនា ២០១៧
នា​ថ្ងៃ​ទី​០២​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០១៧​ លោក​ជំទាវ​ នាវ​ ច័ន្ទ​ថា​ណា​ ទេសាភិបាល​រង​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អញ្ជើញ​ចូលរួម​សិក្ខាសាលា​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​គោលការណ៍​ការពារ​អតិថិជន​ ឆ្នាំ​២០១៧​ ក្រោម​ប្រធានបទ​ "​ដំណើរការ​ឆ្ពោះទៅ​កាន់​វិញ្ញាបនបត្រ​គោលការណ៍​ការពារ​អតិថិជន​កំណែ​ថ្មី​ ២.០"​ ដែល​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ ដោយ​សមាគម​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា​ ។​ សិក្ខាសាលា​នេះ​គឺជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​គោលការណ៍​ Smart​ Campaign​ ក្រោម​ជំនួយ​ឧបត្ថម្ភ​របស់​ទីភ្នាក់ងារ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​បារាំង​ ដែល​បាន​ជំរុញ​ឲ្យ​គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​អនុវត្ត​ តម្លាភាព​ពេញលេញ​ក្នុង​ការ​កំណត់​អត្រា​ការ​ប្រាក់​និង​លក្ខខណ្ឌ​ផលិតផល​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ទារបំណុល​ប្រកបដោយ​ ស្តង់ដារ​សីលធម៌​ និង​ផ្តល់​ឲ្យ​អតិថិជន​នូវ​មធ្យោបាយ​ក្នុង​ការ​តវ៉ា​ ។​ លោក​ជំទាវ​ នាវ​ ច័ន្ទ​ថា​ណា​ បាន​លើក​ ទឹកចិត្ត​ឲ្យ​គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​អនុវត្ត​តាម​គោលការណ៍​ Smart​ Campaign​ នេះ​បន្ថែម​ពីលើ​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​ ការពារ​អតិថិជន​របស់​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ ហើយ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​នឹង​បន្ត​ផ្សព្វផ្សាយ​លើកកម្ពស់​ការ​ យល់​ដឹង​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដើម្បី​បន្ថែម​ប្រសិទ្ធិ​ភាព​កិច្ច​ការពារ​អតិថិជន​ហិរញ្ញវត្ថុ​នេះ​ ។​

H.E. Neav Chanthana, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, has participated in Client Protection Principles Dissemination Workshop
2017-06-02
On 02 June 2017, H.E. Neav Chanthana, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, has participated in Client Protection Principles Dissemination Workshop 2017 under a theme "Pathway to Certificate under Client Protection Framework 2.0" organized by the Cambodia Microfinance Association. This workshop is a part of the Smart Campaign funded by the French Development Agency. The Smart Campaign has persuaded all Microfinance Institutions to adopt transparency in setting the interest rate and financial products, to ethically collect the debt, and to provide a complaint mechanism for clients. H.E. Neav Chanthana has further encouraged Microfinance Institutions to comply with the principles of the Smart Campaign in addition to the existing consumer protection regulations set by the National Bank of Cambodia. Furthermore, the National Bank of Cambodia will continue enhancing financial literacy in order to effectively protect the financial consumers.