ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​បណ្ឌិត​ Sudhir​ Shetty​ ប្រធាន​សេដ្ឋវិទូ​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​ខាងកើត​និង​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វិ​ក​របស់​ធនាគារពិភពលោក​ ចូល​ជួប​សម្តែង​ការ​គួរសម​និង​ពិភាក្សា​ការងារ​នៅ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​
២៩ វិចិ្ឆកា ២០១៦
​កាលពី​ថ្ងៃ​២៩​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​២០១៦​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​បណ្ឌិត​ Sudhir​ Shetty​ ប្រធាន​សេដ្ឋវិទូ​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​ខាងកើត​និង​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វិ​ក​របស់​ធនាគារពិភពលោក​ ចូល​ជួប​សម្តែង​ការ​គួរសម​និង​ពិភាក្សា​ការងារ​នៅ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ដើម្បី​ជម្រាប​ជូន​ ពី​ ស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ ពិភពលោក​និង​តំបន់​ និង​មាន​បំណង​ស្វែង​យល់​ដឹង​ពី​វឌ្ឍនភាព​វិស័យ​ធនាគារ​ កា​រលើ​កម្ពស់​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់​រៀល​ និង​គោលនយោបាយ​អា​ត្រា​ប្តូរ​ប្រាក់​ ។​
​ជា​ការ​ឆ្លើយ​តប​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ បាន​ជម្រាប​ជូន​ភ្ញៀវ​ថា​ វិស័យ​ធនាគារ​មាន​វឌ្ឍន​ភាពរឹងមាំ​ ហើយ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​បាន​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​នូវ​វិធានការ​ម៉ា​ក្រូ​និង​មីក្រូ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ និង​ពង្រឹង​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ ធនាគារ​ ដើម្បី​រួមចំណែក​ធានា​ឱ្យ​បាន​ស្ថិរភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​កម្ពុជា​ ។​ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​ និង​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​បន្ត​អនុវត្ត​គោលនយោបាយ​ លើកកម្ពស់​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់​រៀល​ជា​បន្តបន្ទាប់​ និង​បាន​រក្សា​តម្លៃ​ប្រាក់​រៀល​ ដើម្បី​ពង្រឹង​ជំនឿ​ទុកចិត្ត​ដល់​សាធារណជន​មក​លើ​ប្រាក់​រៀល​ សំដៅ​បង្កើន​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់​រៀល​ឱ្យ​បាន​ទូលំទូលាយ​ ។​

H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, allowed Dr. Sudhir Shetty, Chief Economist of the East Asia and Pacific Region (EAP) of the World Bank to pay a courtesy call at the National bank of Cambodia
2016-11-29
On 29 November 2016, H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, allowed Dr. Sudhir Shetty, Chief Economist of the East Asia and Pacific Region (EAP) of the World Bank to pay a courtesy call at the National bank of Cambodia in order to discuss perspectives on regional economic prospects and share views on the Cambodian economy–financial sector sustainability, exchange rate and the promotion of the use of Cambodian Riels.
Taking that opportunity, H.E. Chea Chanto briefed him about the robustness of Cambodian banking sector, in which the National Bank of Cambodia had put forward macro and micro prudential measures and enhanced the banking supervision aiming to contribute to financial stability in Cambodia. In addition, the Royal Government and the National Bank of Cambodia continue to implement the policy on promoting the use of Riel and maintaining exchange rate stability to bolster the public’s confidence in the riel for a wider use of the riel.