វគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពី NBC-FSI Connect
វគ្គ​ Financial​ Stability​ Institute​ របស់​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ (NBC-FSI​ Connect)​ ជា​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​តាម​ប្រព័ន្ធ​ Online​ ផ្នែក​ត្រួតពិនិត្យ​ធនាគារ​ ដែល​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ក្រោម​ ការ​ផ្តួចផ្តើម​របស់​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ ដើម្បី​កសាង​ សមត្ថភាព​ធនធានមនុស្ស​នៅ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បន្ថែម​លើ​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ផ្ទៃក្នុង​ដែល​មាន​ស្រាប់​ ជា​ពិសេស​ ដើម្បី​ឯកទេស​កម្ម​ខាង​ត្រួតពិនិត្យ​ធនាគារ​ និង​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​តាម​ការ​ប្រែប្រួល​ នៃ​និម្មាបនកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​និយាម​អន្តរជាតិ​អំពី​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ធនាគារ​ ។​ វគ្គ​ NBC-FSI​ Connect​ នេះ​ តម្រូវ​ឱ្យ​សិក្ខាកាម​សិក្សា​តាម​ប្រព័ន្ធ​ Online​ និង​ត្រូវ​បាន​បែងចែក​ជា​បី​កម្រិត​គឺ​ កម្រិត​បឋម​ កម្រិត​មធ្យម​ និង​កម្រិត​ខ្ពស់​ សម្រាប់​រយៈពេល​សិក្សា​ប្រមាណ​ជាង​ ៣​ឆ្នាំ​ ។​ នៅ​ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០១៦​ នេះ​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ទិញ​សិទ្ធិ​សិក្សា​ជូន​មន្ត្រី​បុគ្គលិក​ប្រមាណ​ ២០០​រូប​ និង​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​សិក្សា​ និង​បាន​រៀបចំ​ឱ្យ​ប្រឡង​ជា​ផ្លូវការ​ជា​បន្តបន្ទាប់​ ។​
​ដើម្បី​ធានា​គុណភាព​សិក្សា​ គណៈកម្មការ​គ្រប់គ្រង​វគ្គ​មួយ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ សម្រាប់​ គ្រប់គ្រង​ការ​សិក្សា​របស់​សិក្ខាកាម​វគ្គ​នេះ​ ដែល​មានការ​គាំទ្រ​ដោយ​ផ្ទាល់​របស់​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ ។​ សិក្ខាកាម​ទាំងអស់​ត្រូវ​បាន​តម្រូវ​ឱ្យ​ប្រឡង​ជា​ផ្លូវការ​ចំពោះ​មុខ​គណៈកម្មការ​គ្រប់គ្រង​វគ្គ​ ក្រោម​ ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ដោយ​ផ្ទាល់​របស់​ ឯកឧត្តម​ ទេសាភិបាល​ រាល់ពេល​បញ្ចប់​មុខ​វិជ្ជា​នីមួយៗ​ រហូត​ដល់​ពេល​បញ្ចប់​កម្រិត​ទាំង​បី​ ។​
​គួរ​គូសបញ្ជាក់​ថា​ វគ្គ​នេះ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​វិទ្យាស្ថាន​ស្ថិរភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​អន្តរជាតិ​ នៃ​ធនាគារ​សម្រាប់​ការ​ទូទាត់​អន្តរជាតិ​ (Bank​ for​ International​ Settlement​ -​ BIS)​ ដែល​មាន​ ស្នាក់​ការ​កណ្តាល​នៅ​ប្រទេស​ស្វ៊ី​ស​ ។​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ធនាគារកណ្តាល​ និង​ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ​ សាធារណៈ​ជាង​៣០០​ នៅ​លើ​ពិភពលោក​ បាន​ទិញ​សិទ្ធិ​សិក្សា​ជូន​មន្ត្រី​ខ្លួន​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ គុណវុឌ្ឍិ​ផ្នែក​ត្រួតពិនិត្យ​ធនាគារ​ ហើយ​មាន​សិក្ខាកាម​សរុប​ចំនួន​ ជាង​ ១០.០០០​នាក់​ កំពុង​សិក្សា​ ។​

The NBC-FSI Connect is an online training course for banking supervisors, which was initiated by H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia. Functioning as an add-on to the existing internal training, this online course aims at capacity building of human resources in the central bank, especially the specialization of banking supervision in response to the fast development of international standards and financial architecture. This approximate three-year online course is divided into three different levels: fundamental, intermediate, and advanced. In June, 2016, the National Bank of Cambodia has kindly subscribed to the course for 200 of her staff and so far has been subsequently conducting official exams for those participants.
So as to ensure the qualification, an internal Committee has been created to manage the course with the strong support from NBC management. Participants are required to sit their exams in front of the management, particularly under the direct control of H.E. Governor, after each module’s completion until the end of the course.
It is worth noting that the FSI Connect is a course established by the Financial Stability Institute of the Bank for International Settlement, whose headquarter is in Switzerland. Currently more than 300 central banks and financial institutions around the world have subscribed to this online course in order to strengthen the supervisory capacity of their staff; thus, the number of participants in this course has now reached more than 10,000 people.