​ជំនួប​ពិភាក្សា​រវាង​ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ និង​លោក​ Mitsuhiro​ Furusawa​ នាយករង​គ្រប់គ្រង​មូលនិធិ​រូបិយ​វត្ថុ​អន្តរជាតិ​
២៦ វិចិ្ឆកា ២០១៥
នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៦​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​២០១៥​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ លោក​ Mitsuhiro​ Furusawa​ នាយករង​គ្រប់គ្រង​មូលនិធិ​រូបិយ​វត្ថុ​អន្តរជាតិ​ បាន​ជួប​សម្តែង​ការ​គួរសម​និង​ពិភាក្សា​ការងារ​ ក្នុង​ឱកាស​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​ នៅ​ទីក្រុង​ម៉ានីល​ ប្រទេស​ហ្វី​លី​ពី​ន​ ។​ លោក​ Mitsuhiro​ Furusawa​ ត្រូវ​បាន​តែងតាំង​ជា​នាយករង​គ្រប់គ្រង​មូលនិធិ​រូបិយ​វត្ថុ​អន្តរជាតិ​ ចាប់តាំងពី​ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០១៥​ ។​
​នា​ឱកាស​នោះ​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ បាន​ជម្រាប​ជូន​លោក​ Mitsuhiro​ Furusawa​ ពី​ស្ថានភាព​រីក​ចម្រើន​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ ក៏​ដូច​ជា​ការ​អភិវឌ្ឍ​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​នៃ​វិស័យ​ធនាគារ​នៅ​កម្ពុជា​ និង​បាន​សម្តែង​នូវ​អំណរ​គុណ​ចំពោះ​មូលនិធិ​រូបិយ​វត្ថុ​អន្តរជាតិ​ ដែល​បាន​ចូលរួម​ចំណែក​កសាង​សមត្ថភាព​និង​ផ្តល់​ជំនួយ​ប​ច្ចក​ទេស​មក​កម្ពុជា​ ជា​ពិសេស​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ ក្នុង​គោលដៅ​ពង្រឹង​និង​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​និង​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ឱ្យ​រីក​ចម្រើន​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ ។​ ទន្ទឹម​នេះ​ លោក​ Mitsuhiro​ Furusawa​ ក៏​បាន​អបអរសាទរ​ចំពោះ​វឌ្ឍនភាព​ក្នុង​វិស័យសេដ្ឋកិច្ច​និង​ហរិ​ញ្ញ​វត្ថុ​ដែល​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​កន្លង​មក​ និង​បាន​បញ្ជាក់​ពី​ជំហរ​របស់​មូលនិធិ​រូបិយ​វត្ថុ​អន្តរជាតិ​ ក្នុង​ការ​បន្ត​គាំទ្រ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ និង​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ នា​ពេល​ខាង​មុខ​ ។​ ​

Meeting between H.E. Chea Chanto, Governor of the Naitional Bank of Cambodia and Mr. Mitsuhiro Furusawa, Deputy Managing Director of the International Monetary Fund
2015-11-26
On November 26th, 2015, H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, allowed Mr. Mitsuhiro Furusawa to pay courtesy call, on the occasion of the 51st Conference and High-level Seminar of the Governors of the South East Asian Central Banks (SEACEN) and 35th Meeting of the SEACEN Board of Governors (BOG), which was held in the Manila, Phillipines. Mr. Mitsuhiro Furusawa was appointed as Deputy Managing Director of the IMF in March 2015.
Taking that opportunity, H.E. Chea Chanto informed Mr. Mitsuhiro Furusawa about Cambodia’s strong economic growth and rapid development of the banking system that have been achieved so far. He also expressed his gratitude to the International Monetary Fund (IMF) for having provided the useful technical assistance and contributed to the capacity building of Cambodia, in particular of the National Bank of Cambodia, in order to develop the economy and financial system in Cambodia. Mr. Mitsuhiro Furusawa congratulated Cambodia for achieving such robust growth and resilient financial system and reaffirmed the IMF’s stance on its continuous support to the Royal Government of Cambodia and the National Bank of Cambodia.